Her diziye bir kaynana lazım

Her diziye bir kaynana lazım.12751
  • Giriş : 19.04.2008 / 12:23:00

İster dram olsun ister komedi, bütün kaynana dizileri seyircinin ilgisini çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Her diziye bir kaynana lazım” mantığı, yapımcıların da gözünden kaçmıyor. Yeni dönemin iki rakip kaynanası ise Oya Başar ile Yasemin Yalçın oldu.

Televizyoncular senaryo ve oyuncu tüketmeye devam ededursun yapımcılar birbiri ardına ilginç dizilere imza atıyor. Sektörün son durağı anne, kayınvalide ve aile üzerine kurulu komedi yapımları. Benim Annem Bir Melek, Aman Annem Görmesin gibi diziler bunun son örneği. Daha önceden de Annem, İki Aile, Üvey Aile, Bizim Evin Halleri, Sevgili Dünürüm, Benden Baba Olmaz, Zoraki Koca ve Evimin Erkeği gibi diziler aşk, korku, şiddet ve mafya dizileri dışında kalan yapımlardı. Komedi dışında dram ağırlıklı aile dizileri de çok seviliyor ülkemizde. Bunlardan en belirgini şüphesiz ki Yaprak Dökümü, Sıla ve Binbir Gece. Hemen hepsine baktığımızda dizilerde kaynana karakterinin ne kadar baskıcı ve etkili olursa dizilerin cazibesinin de o derece de arttığını görüyoruz.

“Her aile dizisine bir kaynana lazım” mantığı senaristlerin de işine geldi. Ülkemizin en uzun süre TRT ekranlarında yayınlanan dizisi olan Kaynanalar ve Yasemin Yalçın'ın canlandırdığı Sürahi Hanım hemen aklımıza gelen iki örnek. Ayrıca Aliye'nin Kayınvalidesi İkbal, Asmalı Konak'ın Sümbül Hanım'ı, hatta ‘Gelinim Olur musun'daki kaynana Semra'yı bile uzun süre unutamayacağız gibi.

Senaryolar kaynanaya göre yazılıyor

Peki kaynanalar televizyonda niye bu kadar baskın? Uzmanlara göre televizyon toplumun bir nevi aynası. Türkler her ne kadar ataerkil bir toplum yapısına sahip olsa da evlerde tecrübeli kadınların sözü geçiyor. Bu kadınlar hem erkekleri doğuran, büyütüp yetiştiren ana, hem iyi bir ev idarecisi hem de sözü dinlenen bilgeler gibi. Yani evin gerçek direği. Söz hakkı genellikle onların. Bu sebepten de Türk aile yapısı içinde bu kadar hayati öneme sahip bir kaynananın televizyonlarda öne çıkmasına şaşırmamak gerekiyor.

Uzun süre ekranlardan ayrı kalan ve seyircinin özlediği Oya Başar ve Yasemin Yalçın da cadı bir kaynana olarak çıktı karşımıza. Aman Annem Duymasın dizisinin yapımcısı Hüseyin Apaydın, projeyi baştan beri Yasemin Yalçın'ın üzerine kurguladıklarını ve seyircinin bu oyuncuyu özlediğini söylüyor. Benim Annem Bir Melek dizisinin yönetmeni Hakan Algül’e göre “Benim Annem Bir Melek” tamamen Oya Başar'ın projesi.

Bizim Evin Halleri dizisinin yardımcı yapımcısı Begüm Baysan ise “Seyirciler ünlülerden ziyade hikâyeyi takip ediyor. Biz de yapımlarımızda oyuncudan çok hikâyeye önem veriyoruz.” açıklamasını yapıyor. Aslında Baysan'a katılmamak mümkün değil. Çünkü başrollerini Haluk Bilginer ve Sumru Yavrucuk'un paylaştığı ‘Sevgili Dünürüm’ ile Cihan Ünal ve Türkan Şoray'ın başrollerini paylaştığı ‘Aşk Yeniden’ reyting alamadığı gerekçesiyle yayından kaldırıldı. Bunun gibi daha pek çok dizinin aynı gerekçeyle çekimleri sona erdirildi.

Aile dizileri seyirci toplar

Hüseyin Apaydın (Aman Annem Görmesin-Yapımcı): Aile dizileri seyirciler tarafından genelde tercih edilen işlerdir. Herhangi bir dizi belirli kalite düzeyinde doğru oyuncularla ve dikkatli bir senaryo ile bütünleştiğinde karşılığını alır zaten. Biz bu dizide insan ilişkilerini sıcak, samimi bir öyküyle öne çıkarmak istiyoruz. Bu tip diziler geçtiğimiz 3-4 yıl içinde fazlaca gösterilmediğinden seyircilerde bu yönde bir beklenti oluştu. Televizyon başındaki seyircinin her türlü hassasiyetini göz önünde bulundurarak sorumluluk taşıdığımızın bilincindeyiz.

Gülmeyi çok özlemiştik

Hakan Algül (Benim Annem Bir Melek-Yönetmen): Gelin-kaynana ilişkileri hem dram hem de komediye çok uygun bir proje. Dram hatta trajedi ağırlıklı diziler geçtiğimiz dönemlerde çok ilgi gördü. Ama hayat zaten gittikçe daha zor hale geliyor. Ve birbirinin peşi sıra, benzer konularda diziler ekrana gelmeye devam ettikçe, seyirci açısından da bir sıkılma, doyma hissi yaşandı. Biz ekip olarak da artık daha eğlenceli bir iş yapalım, bunu da seyirciye yansıtalım istedik.

Aile dizileri furyası var

Begüm Baysan (Bizim Evin Halleri- Yardımcı Yapımcı): Bizim ülkemizde komedi ne yazık ki anlaşılıp tutulamıyor. Avrupa Yakası dışında uzun süre yayında kalabilen dizi yok. Seyircimiz daha çok drama istiyor. Bizim Evin Halleri dizisi TRT'de yayınlanırken bir komediydi, ama Kanal 1'e geçince seyircilerin isteği doğrultusunda drama yöneldi. Bu dönem aile dizilerine prim verilmesi bir furya olabilir. Belirli dönemlerde şiddet içerikli diziler, ağa dizileri, mafya dizileri çok tutmuştu.

DİLEK GÜRAY- ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious