Her düğün, bir cenaze

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Bursalı Sezin Akoy'dan sonra dün de haftaya evlenecek Sinoplu Şerife Şenel, arkadaşının kına gecesinde maganda kurbanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir yıl önce üniversiteli Begüm'ü, cumartesi gecesi de üniversiteli Sezin'i hayattan koparan düğün magandaları, önceki gece Sinop'un Kayabaşı köyünde sahnedeydi. Hedef bu kez 22 yaşındaki Şerife Şenel oldu.

DÜĞÜNÜNÜ GÖREMEDİ

Nişanlı olan ve evlilik hazırlığı yapan Şerife, en yakın arkadaşının kına gecesinde silahlar peş peşe patladığı an yere yıkıldı. Göğsüne bir kurşun gelen Şerife, kendi düğününü göremeden öldü. Şerife'yi vuran silah bulunamadı.

KÜÇÜK KIZI VURDU

Aynı gece bu kez Trabzon'un Ambarcık köyündeki düğünde de bir başka maganda terörü yaşandı. Havaya sıkılan kurşun balkondan düğünü seyreden 7 yaşındaki Z.C.'nin boynunu parçaladı. Minik kız ameliyat edildi.

KAMERA ÇÖZECEK

Maganda kurşunuyla yaşamını yitiren Şerife Şenel'in ölümünü kına gecesinde çekilen kamera görüntüleri aydınlatacak. SIRRIAcılı baba: Ne olur bu silahlar sussun!

Maganda terörü kurbanı Sezin Akoy'u uğurlamaya gelen tam 1500 kişi camiye sığmayınca cenaze namazı mezarlıkta kılındı. Cenazede konuşan baba ise ailelere seslendi: Çocuklarınızı eğitin, bu acılar artık son bulsun.

Bursa İnegöl'de bir yakınlarının sünnet düğününde 17 yaşındaki İ.D.'nin ateşlediği tüfekten çıkan saçmalarla yaşamını yitiren üniversiteli Sezin Akoy, Rüştiye Köyü'nde 1500 kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Sezin Akoy'un cenaze töreni sırasında 3 kızından en büyüğünü kaybetmenin acısını yaşayan anne Gülfer Akoy fenalık geçirirken, 19 yaşında hayata veda eden Sezin Akoy'un kız kardeşleri 18 yaşındaki Gizem ile 11 yaşındaki Sahra güçlükle yatıştırıldı. Köy camisi kalabalığı almayınca, Sezin Akoy'un cenaze namazı mezarlıkta kılındı.

'HAYAT DOLU BİRKIZDI'

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü 2'nci sınıfı öğrencisi talihsiz Sezin Akoy'un cenazesi, Bursa Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak, babasının köyüne getirildi. Dün evinin bahçesinde düzenlenen törende taziyeleri kabul eden sürücü kursu sahibi baba Tayfur Akoy, kızının yok yere canından olduğunu belirterek, duygu yüklü bir konuşma yaptı: "Kızım, aklı olmayan, iyi eğitim görmemiş, insanlar yüzünden şu an burada yatıyor. Anne babalara sesleniyorum. Saygılı, sevgi dolu insanlar yetiştirin. Bundan sonra birbirinizehep bu olayı anlatın. Bizler toplum olarak saygı ve sevgiye inanan insanlarız. Ancak, ne yazık ki anne babalar çocuklarını terbiye etmiyorlar. Çocuklarının kıyı köşelerde kalmasına müsaade ediyorlar. Ne olur artık buna son verelim!.. Halkın bu olaya sahip çıkmasını istiyorum. Medyamız da üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdi. Onlara da teşekkür ediyorum. Medya bu olayın üzerinde durarak başka olaylara meydan vermemeye aracı olacak."

ZANLI CEZAEVİNDE...

Sezin Akoy'un Ankara'da ev arkadaşı olan Yeliz Yıldırım ise, haberi duyduğunda büyük bir acı ve öfke hissettiğini söyledi. Yıldırım, Sezin'in Ankara'da boş zamanlarında 5 ayrı kısa hikâye yazdığını, en büyük amacının ise bu hikâyeleri romanlaştırmak olduğunu söyledi. Acılı arkadaş, "Sezin hayat dolu bir kızdı. Bir kişinin keyfine kurban verdik" dedi. Bu arada Sezin Akoy'un ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan İ.D. (17) Cumhuriyet savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme de İ. D.'yi tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious