'Her eve 5'er ekmek'

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Enerji Bakanı Güler, "Elektriğe zam yapmayarak, her aileye 5'er ekmek katkı yaptık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji Bakanı Hilmi Güler, otoprodüktörlere tepki gösterdi. Güler, otoprodüktörlerin; doğalgazı, Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ)'den yüzde 20 daha ucuza almasına rağmen, hantal olarak kabul edilen kamunun, özel sektörden daha verimli çalıştığını söyledi.

Halkın yararını gözetmekte kararlı olduklarını ifade eden Güler, "Elektriğe 3,5 yıldır zam yapmayarak, her bir aileye neredeyse günde 5'er ekmek katkımız oldu" dedi.

Ankara Hilton Otel'de düzenlenen 'Türkiye Elektrik Piyasası Konferansı'nda konuşan Güler, enerjide sadece elektrik kesintilerinin tartışılmasını eleştirdi.

Kamunun yatırım, işletmecilik ve servis gibi üç fonksiyonu yerine getirdiğini ve bunu da başarıyla yaptığını kaydeden Güler, özel sektörü uyararak, sorumlulukta ve çıkarlarda denge olması gerektiğini ifade etti. Güler, elektrik üretiminin yalnız yüzde 2.5`unu gerçekleştiren otoprodüktörlerin son dönemde gündeme geldiğine işaret ederek, "Biz doğalgaz fiyatını düşürünce elektrik fiyatlarını düşürmediler. Şimdi artırınca hemen fiyat artışı istiyorlar. Yatırımı devlet mi yapmalı özel sektör mü? Bu kararı vereceksiniz" dedi.

Özel sektörün "liberal mi korumacı mı olacak?" öncelikle bu soruyu kendisine sorması gerektiğini dile getiren Güler, otoprodüktörlere sanayici oldukları, ihracat yapabilmeleri için ucuz doğalgaz verdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Doğalgazı düşük fiyattan alıyorlar. Yarısına elektrik üretiyorlar yarısını da piyasaya satıyorlar. O zaman burada bir hesap yapılması lazım. Bu üreticilerimiz "öldük, bittik, kriz var" diyorlar. Kardeşim varsa siz de yatırım yapın biz de yatırım yapalım."

Doğalgaz pahalı diyen otoprodüktörleri kömür, rüzgar, jeotermal kullanmaya çağıran Güler, Kimsenin "yerim dar" deme hakkının olmadığını, devletin de korumacı olamayacağını vurguladı. Güler, geçen hafta özel sektör temsilcileriyle yaptıkları toplantıda şirketlerin üst yöneticilerinin bile doğalgazı yüzde 20 daha ucuza aldıklarını yeni öğrendiklerini ve buna inanamadıklarına dikkat çekerek, "Biz doğalgaz fiyatlarını düşürdüğümüz zaman elektrik fiyatlarını düşürmedik. Peki fiyatlar artınca neden böyle oluyor. Aynı kazan meselesi. Kazanın doğması ölmesi meselesi gibi. Hakkaniyet, dürüstlük, vicdan ve tutarlılık ilkelerini bir arada tutarak hareket etmeliyiz. Hesaplarımızı bunlara göre yapmalayız. Arkadaşlar! hızlı koşmak durumundayız. Saatlerimizi yeniden ayarlamalıyız" dedi.

Güler, 1 Ağustos`ta yürürlüğe giren ve elektrik fiyatlarının serbest piyasada belirlenmesini sağlayacak Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği`nin (DUY) cumhuriyet tarihinin en önemli devrimlerinden biri olduğunu söyledi. Kendi dönemlerinde enerji piyasasının serbestleşmesi için devrim niteliğinde adımlar attıklarını hatırlatan Güler, özel sektör temsilcileriyle yaptıkları toplantıda sektörden bu yönde gelecek uygun talepleri kabul ettiklerini anlattı.

Güler, göreve geldiklerinde enerji KİT`lerinin 2.3 katrilyon lira borcu olduğunu, dış kredilerinin Hazine tarafından ödendiğini ve KİT'lerin kurumlar vergisi vermediğine dikkat çekerek, "Biz geldiğimizde bu borcu ödedik. 3.6 katrilyon liralık dış kredinin tamamını ödendi. 1.1 katrilyon lira kurumlar vergisi verdik. Ayrıca yatırım aptıktık. Tüm bunları yaparkende 3.5 yıldır elektriğe zam yapmadık. Şimdi tüm bunları toplarsak 13 katrilyon lira eder. Bizden önce bu paralara ne oldu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious