Her gazeteye bir savcı takibi!

Her gazeteye bir savcı takibi!.30516
  • Giriş : 17.02.2009 / 09:17:00

Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan bir yazıda, işlenen suçları anında tespit etmek için “her TV kanalı ve her gazeteyi takip eden birer savcının” görevlendirilmesi önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin yazarlarından Osman Akkuşak, dünkü köşe yazısında, “Gazetelerin ve ekranların her gün muntazaman takip ve kontrol edilmesi iktiza eder... Görünen odur ki, bu görevi eksiksiz yapacak yeni savcılara ve yeni yargıçlara ihtiyaç vardır” görüşünü öne sürdü.

Osman Akkuşak, “Davayı yönlendirici yayın yapmak suç mudur?” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, devam etmekte olan davalara etki eden televizyon ve gazete yayınlarından “şikâyetlerin” gün geçtikçe arttığını vurguladıktan sonra şu görüşü savundu:

“Türk Ceza Kanunu'na göre, görülmekte olan davaya tesir edecek beyanda bulunmak suçunu, savcıların re'sen takip etmesi ve soruşturması görevleri olduğu halde, ya işlerinin çokluğu, yahut işlenen suçları anında tespit etmek imkânlarından mahrum bulunmaları yüzünden yüzlerce suç takipsiz ve cezasız kalmaktadır... Bu işin çaresi; belli başlı televizyon kanallarının ve gazetelerin toplandığı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde, yayınları günü gününe izlemekle vazifeli çok sayıda savcıyı ve yargıcı görevlendirmekle bulunabilir...

Her TV kanalını, her gazeteyi takip eden birer savcının mevcut bulunması gerekir, basın ve medya savcıları vatandaşın şikâyetini beklememelidir. Bunlar, suçu ve kanuna aykırı neşriyatı kendiliğinden izlemekle mükellef ve görevli kılınmalıdır...

Beş on senelik uygulama göstermiştir ki, (RTÜK) denilen teşkilât, adını andığımız suçu önlemeye ve cezalandırmaya muktedir değildir, daha doğrusu görevleri arasında savcılık ve yargıçlık yoktur. Ona yapılan masrafı adalet teşkilatına, savcı ve yargıçlara intikal ettirmek gerekir..”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*