Her gün 12 milyon ekmek israf ediliyor

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de her gün üretilen 120 milyon ekmeğin yaklaşık 12 milyonunun israf edildiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı, Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nın ''Sağlıklı Beslenme ve Gıda İsrafı'' konulu bir rapor hazırladığı belirtilerek, bu rapora göre, Türkiye'de her gün üretilen 120 milyon ekmeğin yaklaşık 12 milyonunun israf edildiği vurgulandı. Bunun ekonomiye zararının günlük 2.6 milyon YTL olduğu ifade edildi.

Ekmeğin raf ve saklama süresinin kısa olduğu vurgulanan rapora göre, Türkiye'de yılda üretilen yaklaşık 44 milyar ekmeğin yüzde 16'sı evlerde olmak üzere, yaklaşık 40 milyarı tüketiliyor, 4 milyarı da israf ediliyor. Vatandaş ekmeğe her yıl 7 milyar dolar öderken, israf edilen ekmek nedeniyle ekonomik kayıp yıllık 700 milyon doları bulduğu belirtiliyor. 3 büyük ildeki günlük ekmek israfı ise 750 bin YTL tutarında. İstanbul'da günde 2 milyon, Ankara ve İzmir'de ise 600 biner ekmek israf ediliyor.

Ekmeğin uygun koşullarda saklanmadığı için bayatladığı ve çöpe atıldığı ifade edilen raporda, ekmek israfında yüzde 70 oranı ile yemekhaneli iş yerleri, hastane, yatılı okul, öğrenci yurdu, otel ve lokantaların başı çektiği kaydedildi. Raporda, ekmek israfının önlenmesi için bazı uyarılara yer verildi:

- Evlere ihtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı, ekmek poşette saklanmalı, uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve poşet içerisinde bayatlamadığı unutulmamalı.

- Hastane, yatılı okul, askeri birlik ve öğrenci yemekhanelerinde 'ekmek israfı önleme planları' acilen hayata geçirilmeli,

- Üretim talebe göre planlanmalı,

- Raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmeli,

- Fırında veya satış yerinde uygun koşullarda korunmalı,

- Ekmeğin pişirilmesi ile satışı arasındaki süre en aza indirilmeli,

- Poşetlenmeli,

- Küçük gramajlarda üretilmeli,

- Toplu yemek tüketim yerlerinde dilimlenmiş veya küçük boyutlu ekmek verilmeli,

- Orta derecede bayatlayanlar düşük fiyattan satılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious