Her ile kültür merkezi

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Bakan Koç: "Anne köyüne kültür merkezi kurma devri bitti, herşey planlı yürüyecek"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçmiş dönem yöneticilerin politik ve şahsi önyargılarla kültür merkezlerini hiç olmayacak yerlere açtıklarını anlatan Koç, "Hiç kimsenin annesinin köyüne kültür merkezi oluşturmasını kabul edemeyiz." dedi.

Bakan Koç, bedelli askerlik vazifesini yapan oğlu Ali Taha'nın yemin merasimine katılmak ve restore edilen Etnografya Müzesi'nin açılışını yapmak için Burdur'a geldi. Eşi Şadiye Koç ile birlikte gelen Koç, ilk önce polis evinde bir süre istirahat etti. Burada Valilik binasına geçen Bakan Koç, bir süre Vali Rasih Özbek'ten brifing aldı. Daha sonra gazetecileri kabul eden Koç, "önce tarihi değerlerimizi tanıyarak kendimizi dünyaya tanıtmamız gerektiğini" aktardı.

Türkiye'deki vatandaşların kendi beldelerinde bulunan turizm potansiyelinin farkında olmadığını ve buralar hakkında yeterince bilgisi bulunmadığını ifade eden Bakan Koç, "İzmirlilerin yüzde 80'i Efes'i görmemiş. Aydınlıların yüzde 90'ı Afrodit'i bilmiyor. Allah bilir Burdurluların yüzde 80'i Sagalasos'a gitmemiştir. Turizmin istenilen seviyeye gelmesi için ilk önce bizim kendi değerlerimizi çok iyi bilmemiz gerekir." diye konuştu.

Burdur Valisi Rasih Özbek'in "Bakanım gelmişken kültür merkezi temelini atalım." sözü üzerine Koç, "Politikacı temeli değil, devlet adamı temeli atalım." dedi.

Gezdiği bazı illerde sokak sağlıklaştırmasının kendisini mutlu ettiğini dile getiren Koç, bu uygulamanın tüm ülkeye yaygınlaştırılması için kampanyalar başlatılmasını önerdi.

Türkiye'deki kültür merkezlerinin yerli yerinde olmadığına da değine Kültür Bakanı, Türkiye'de bu konuda yıllarca yanlış politika uygulandığını vurguladı. Türkiye'deki 150 kültür merkezinin çoğunluğunun ilçelerde bulunduğunu hatırlatan Koç, bunların sistemsiz yerleştirildiğini aktardı.

Gaziantep gibi bir şehrin merkezinde bile kültür merkezi bulunmadığını kaydeden Koç, "Eski yöneticilerden bazılarının politik ve şahsi önyargılarla merkezleri hiç olmayacak yerlere kurdurmuş. Artık annenin köyüne kültür merkezi yapma dönemi bitti. Herşey hesaplı ve planlı bir şekilde ilerleyecek." şeklinde konuştu.

Her ilin merkezine en az bir modern kültür merkezi kuracaklarını ifade eden Koç, ancak bunun için biraz zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Daha sonra bir gazetecinin, vatani görevini bedelli olarak yapan Ali Taha Koç hakkında "Asker babası olarak neler hissediyorsunuz?" sorusuna Koç'tan ilginç cevap geldi. Burdur'a Etnografya Müzesi'ni açmak için geldiğini söyleyen Koç, "Magazin yapmayın. Bunlar size ekmek kazandırmaz. Magazin istiyorsanız ben size magazinin alasını çıkartırım. Oğlum burda master hocası ile birlikte askerlik yapıyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Koç, daha sonra 103. dönem bedelli erler arasında yer alan oğlu Ali Taha Koç'un yemin törenini izlemek için 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığına hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious