'Her kesimin mutabakata varacağı anayasa hazırlamak zordur'

'Her kesimin mutabakata varacağı anayasa hazırlamak zordur'.11716
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:54:00

AK Parti'nin hazırlattığı Sivil Anayasa Hazırlama Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Türkiye'de toplumsal dokunun yırtıldığını belirterek, "Bu nedenle her toplumsal kesimin üzerinde mutabakata varacağı sivil bir anayasa metni oluşturmak zordur."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Barosu ve Heinrich Böll Derneği tarafından düzenlenen "Toplumsal Barışın İnşası: Sivil Bir Anayasa Arayışı" konulu konferans başladı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki konferansın açılışında konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, şiddetin ve operasyonların zirvede olduğu bir dönemde bu toplantının gerçekleşmesinin sivil anayasa fikrinden vazgeçmeyeceklerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Her ortamda ve şiddetin en yoğun dönemlerinde bile sivil bir çözümün mümkün olduğuna inandığını belirten Tanrıkulu, "25 yıldır hep "kritik bir süreçten geçiyoruz" diyoruz. Yine kritik bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin çözümü için siyasi iklim değişikliğine ihtiyaç var. Bu değişiklik olmadan önümüzü göremeyiz. Bu meselenin demokrasi ile çözüleceği konusunda mutabakata varmak gerek. Her ölüm çözümü zorlaştırmaktadır. Sivil anayasa bir fırsattır. Merkezi hükümetin bu fırsatı değerlendirmesi gereklidir. Israrla ve inatla sivil çözümün yanında olmalıyız." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, anayasaların toplumsal barışa götüren yolu çizmesi gerektiğine dikkat çekti.

"Bugün herkesin kendisini içinde bulabildiği toplumsal mutabakat üzerinde yükselen bir anayasaya sahip olsaydık, belki bu son günlerde yaşadığımız acı olaylar olmazdı, Kürt sorunu olmazdı, sınır ötesi operasyonlar olmazdı. Şovenizm ve ırkçılık yükselen değerler olmazdı" diyen Baydemir, anayasaların toplumda tasada ve kıvançta ortaklık yarattığı oranda toplumsal sözleşme niteliğini taşıdığını vurguladı.

Açılış konuşmalarından sonra "Hak ve Özgürlükler Rejimi Bakımından Anayasa" konusunun tartışılacağı ilk oturuma geçildi.

Oturumu yöneten Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Mustafa Özer, Osmanlı'dan bu yana temel normların oluşumunun hep darbelerle olduğunu belirterek, anayasalarda toplum yararı değil, darbecilerin yararının gözetildiğini aktardı.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi ve AK Parti'nin hazırladığı Sivil Anayasa Hazırlama Komisyonu üyesi Prof. Dr. Hüsnü Fazıl Erdem de anayasa taslağı hazırlarken "Gerçekçi Anayasa Yapımı" anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Taslağı hazırlarken olabilirlik üzerinde durduklarını dile getiren Prof. Dr. Erdem, şunları kaydetti: "Çalışmamızda Türkiye gerçekliğini dikkate almaya çalıştık. Nasıl yaparız toplumsal mutabakatı sağlar diye düşündük. Bir buçuk ay gibi kısa sürede bir taslak hazırladık Bu anlamda bir takım eksiklerin oluşması doğal karşılaması. Bu metin AK Parti tarafından kamuoyuna sunulacak ve gelen teklifler doğrultusunda revize edilecektir. AK Parti tarafından kamuoyuna sunulacak ve genel teklifler doğrultusunda revize edilecektir."

Türkiye'nin toplusal dokusu yırtılmış olduğunu savunan Anayasa Profesörü Erdem, "Böyle bir ülkede toplumsal mutabakat oluşturmak zor. Öyle ki kimi toplumsal kesimler kendi varlığını bazı kesimlerin yokluğu üzerinden görüyor. Bu neden çok radikal, yepyeni bir anayasa hazırlanmadık. Hem anayasal geleneğine uyma adına hem de radikal yepyeni bir anayasa taslağının hazırlamasının yaratacağı bir takım engelleme adına böyle orta yolu temsil eden mütevazi bir anayasa taslağını hazırladık. Bu taslak Türkiye'nin Cumhuriyetten bu yana ki kadim sorunlarına çözüm getiren bir taslak değil ama bunu önüne açacak taslak." şeklinde konuştu.

İlk oturumda Gazi Üniversitesi'nden Levent Köker kültürel çoğulculuk ve Anayasa'yı anlatırken Emekli Diplomat Salih Akın Özçer İspanya Deneyimi'ni anlattı.

Konferansa DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Dicle Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri dinleyici olarak katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious