Her protestocuya 1 polis düşecek

Her protestocuya 1 polis düşecek.15984
  • Giriş : 05.06.2007 / 19:29:00

Dünyanın en zengin 7 ülkesi ile Rusya'yı bir araya getiren G-8 Zirvesi yarın Almanya'da başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

G-8'ler kendi sorunlarının yanı sıra küresel ısınma, Afrika'nın borçları, Ortadoğu ve Kosova'yı de ele alacak. Gösteriler için 16 bin polis görevlendirildi. Her protestocuya 1 polis düşüyor.

Almanya'nın Baltık Denizi kıyısındaki Heilgendam kasabası Almanya, ABD, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve Rusya liderlerinin buluşması öncesinde dış dünyaya kapatıldı.

Polis 7 kilometrelik bir güvenlik çemberi oluşturdu. Zirvenin yapılacağı alan 14 kilometre uzunluğunda, 2.5 metre yüksekliğinde, 13 milyon euroya mal olan bir çitle çevrildi.

Zirvede 16 bin polis görev yapacak. Yani her protestocuya 1 polis düşüyor. Polis gibi göstericiler de son hazırlıklarını yapıyor. En büyük korku, cumartesi günküne benzer şiddet olaylarının çıkması.

Peki dünyanın en zengin ülkeleri neleri konuşacak? Birinci gündem maddesi küresel ısınma.

Almanya, 2050 yılı itibariyle emisyon hacminin 1990'a göre yüzde 50 azaltılması konusunda uzlaşma istiyor. Fakat petrol lobisinin baskısı altında olan ABD Başkanı George W. Bush buna yanaşacak gibi gözükmüyor.Bir diğer gündem maddesi Afrika'ya yapılacak yardımlar. 2005'teki G-8 Zirvesi'nde Afrika'ya 50 milyar dolar yardım kararı alınmıştı. Bu söz yerine getirilmedi.

Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili Rusya ve Batı'nın görüş ayrılıkları, Irak, İsrail-Filistin çatışması ve İran'ın nükleer programı ele alınacak diğer meseleler.

OLASI BUSH - PUTİN GERİLİMİ KORKUSU

Zirvede tüm gözler ABD Başkanı George Bush ve Rusya lideri Vladimir Putin'in buluşmasında olacak.

İki ülke ilişkileri ABD'nin Doğu Avrupa'ya kurmak istediği füze savunma sistemi sebebiyle dibe vurmuş durumda.

Putin'in "sistemi kurarsanız, biz de füzelerimizi Avrupa'ya yönlendiririz" demesi zirve öncesinde soğuk duş etkisi yarattı. Bu gerginliğin diğer konuların önüne geçmesinden korkuluyor.

Gösterilere kısıtlama getirildi

Bu arada zirvesinden önce planlanan gösterilere kısıtlama getirildi. ABD Başkanı George W. Bush, zirveye katılmak amacıyla akşam saatlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'dan Almanya'nın Rostock Laage Havaalanı'na gelecek ve buradan helikopterle zirvenin yapılacağı Heiligendamm kentine geçecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yarın Berlin'deki kabine toplantısından sonra Heiligendamm'a gidecek. Merkel, burada öğle yemeğinde Bush ile bir araya gelecek ve diğer katılımcılarla birlikte akşam yemeğiyle G-8 Zirvesi'ni resmen başlatacak.

Çok sayıda örgüt, Bush'un gelişini protesto etmek amacıyla gösteri çağrısında bulundu. Greifswald Yüksek İdare Mahkemesi, havaalanı çevresinde gösteri yapılmasına izin verdi, ancak havaalanının giriş kapısı önünde en fazla 50 göstericinin toplanabileceği şeklinde kısıtlama getirdi.

Zirvenin yapılacağı güvenlik bölgesini çevreleyen tel örgülü demir parmaklıkların yakınlarında uyarı nöbeti tutulmasına da izin veren mahkeme, ancak bu eyleme de en fazla 15 kişinin katılmasını ve bu kişilerin isimlerini daha önce polise bildirmesini şart koştu.

Kaynak: CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious