Her satatüde dayak var!

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Van’da yapılan ankette "Bir daha dünyaya gelme şansın olsaydı, kadın olmak ister miydin?” sorusuna yüzde 50.5 “evet”, yüzde 49.5 “hayır” yanıtı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

VAKAD Yönetim Kurulu Başkanı Zozan Özgökçe, yaptığı açıklamada, kadınların toplumsal cinsiyete dayalı rolleri ve şiddete karşı algılarını ölçmek amacıyla yaptıkları anket kapsamında, 15-60 yaş arasındaki 590’ı evli 766 kadınla görüştüklerini söyledi. Özgökçe, 23 mahallede yapılan anket için esnaf eşleri, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan kadınlar, çalışan kadınlar ve göçle gelen kadınlar olmak üzere 4 grup seçildiğini belirtti.Anket sonucuna göre, evli 590 kadından yüzde 41.4’ünün ailedeki erkekler tarafından, yüzde 42.7’sinin görücü usulüyle evlendirildiğini bildiren Özgökçe, “Sadece üniversite mezunları evleneceği kişiye kendi karar verirken, üniversite mezunlarından hiçbiri birinci ve ikinci dereceden akrabasıyla evlenmemiş. Eğitim düzeyi düştükçe akraba evliliği oranında artış görülmüş” diye konuştu.

KADIN VE ŞİDDET

Özgökçe, ankete katılan 766 kadından yüzde 56’sının şiddete uğradığını ifade ederek, evli 590 kadının yüzde 53’ünün aile içinde şiddet gördüğünün ortaya çıktığını bildirdi.

Bu kadınların yüzde 53.7’sinin eşinden, yüzde 29.8’inin kayınvalidesinden, yüzde 13.3’ünün ailedeki tüm yetişkinlerden, yüzde 2’sinin kayınpederinden, yüzde 1.2’sinin de kumadan şiddet gördüğünü kaydeden Özgökçe, 766 kadından 338’inin de ev dışında şiddete uğradığını, bunların yüzde 29.6’sının erkek arkadaşından, yüzde 22.9’u amirlerinden, yüzde 17.6’sının patronundan, yüzde 17.4 öğretmeninden, yüzde 12.5’inin iş arkadaşı tarafından şiddet gördüğünü ifade etti.

Kadınların yüzde 83.5’inin duygusal, yüzde 66’sının sözel, yüzde 44.1’inin fiziksel, yüzde 33.7’sinin ekonomik, yüzde 14.7’sinin de cinsel şiddet gördüğünü dile getiren Özgökçe, “Bu kadınların yüzde 51.6’sı eve geç geldiğinden dolayı şiddet görmüş. Yüzde 30.6’sı da ekonomik nedenlerden dolayı şiddet gördüğünü ifade etmiş” dedi.

“BİR DAHA DÜNYAYA GELME ŞANSIM OLSA”

“Bir daha dünyaya gelme şansın olsaydı, kadın olmak ister miydin?” sorusuna kadınların yüzde 50.5’inin “evet”, yüzde 49.5’inin de “hayır” yanıtı verdiğine işaret eden Özgökçe, şöyle konuştu:

“Yeniden dünyaya geldiğinde kadın olmak istemeyen kadınların oranı, eğitim seviyesi düştükçe artmıştır. Okur-yazar olmayan kadınların büyük bölümü tekrar kadın olarak dünyaya gelmek istemiyor.”

Ankette yer alan “Erkek himayesinden yoksun kadın yaşamını devam ettirmede zorlanır” ifadesine katılım oranının eğitim seviyesi arttıkça azaldığını belirten Özgökçe, ankette üniversite mezunu hiçbir kadının, “Ev işleri kadın kimliğine uygundur” ibaresine katılmadığını bildirdi.

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

“Ne kadar dışarıda çalışırsanız çalışın evde işlerden yine kadın sorumludur” ibaresine katılan kadın oranının yüzde 55.5 olduğuna işaret eden Özgökçe, “Bana göre zina suçtur ve cezalandırılmalıdır” ibaresine katılan kadın oranının da yüzde 57.4 olduğunu ifade etti.

Anket sonucuna göre kadınların durumunun iyi bir görüntü sergilemediğini, bu görüntünün kırsala gidildikçe daha vahim boyut kazandığını belirten Özgökçe, kadınların yaşadıkları cinsel ayrımcılığı kanıksadıklarını bildirdi.

Anket sonuçlarını “Yapacak Çok İşimiz Var” başlıklı kitapta toplayacaklarını belirten Özgökçe, kitabın yakın zamanda çıkacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious