'Her Şey Burada' sloganıyla Türkiye'ye turist çekilecek

'Her Şey Burada' sloganıyla Türkiye'ye turist çekilecek  .17888
  • Giriş : 02.03.2008 / 15:44:00

Son yıllarda oluşturduğu katma değer hızla artan turizm sektörü, rekabette ön plana çıkmak için yeni çalışmalara imza atıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz; Türkiye'nin doğa, deniz, güneş, kum, tarih ve kültür gibi özellikleriyle dünyanın en güzel ülkelerinden olduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte turist çekmek için 'Her Şey Burada' sloganını ön plana çıkaracaklarını belirtti.

Turizm Bakanlığı, seyahat acentaları, otelciler, rehberler, öğretim üyeleri ve gazeteciler Antalya Belek'te Ela Ouality Resort'te düzenlenen Arama Konferansı'nda turizmin geleceğini tartıştı. 2 gün süren ve 100'e yakın kişinin katıldığı toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, sektörle hem gelir hem de turist sayısı açısından dünyada ilk 5 ülke arasına girmek için nelerin yapılabileceğini tartışıklarını söyledi.

Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, toplantıda bölgesel tanıtımın ön plana çıkarılması, teşvik uygulamaları, markalaşma, hizmet kalitesinin artırılması, eğitim gibi konularda çeşitli kararlar alındı. Türkiye'nin doğa, deniz, güneş, kum, tarih ve kültür gibi özellikleriyle dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olduğunu belirten Yılmaz, bundan sonraki süreçte turist çekmek için 'Her şey burada' sloganını ön plana çıkaracaklarını ifade etti. Üst gelir grubu turistin sayısının artırılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, belgeli yatak kapasitesinin 1 milyon 250 bine çıkarılmasını öngördüklerini söyledi. Yılmaz, toplantıda alınan kararların uygulanması için gereken bir takım yasal düzenlemelerin de kısa süre içinde yapılacağına dikkat çekti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da turizmin altın sektör konumunda olduğunu, net döviz geliri açısından ön plana çıktığını söyledi. Dünya'da yılda 2 trilyon dolara ulaşması beklenen turizm pastasından azami pay almayı hedefleme gerekliliğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Turizmin 12 aya yayılması için yeni bir yatırım ve eylem planı gerekiyor. İstihdam, tanıtım ve Özel Tüketim Vergisiyle ilgili çalışmalar yapılacak. Arama konferası vasıtasıyla ortak akıl oluşturmamız lazım" dedi.

Turizm Arama Konferansı'na Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 'rahatsız olduğu' için katılamadı. Konferansa Türkiye Otelciler Birliği Federasyonu Ahmet Barut, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Dedeman, TYD'nin eski Başkanı Oktay Varlıer, eski AKTOP Başkanı Osman Ayık, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan gibi isimler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious