Her şey dahil sistemi turist kaybettiriyor

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Turistlerin yüzünü güldüren her şey dahil sistemi, turizmcileri üzüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İrem Tur'un sahibi Saadettin Ulubay, bu sistemle yabancı turistin ikinci kez gelmeyi tercih etmediğini söyledi.
Türkiye turizminin önemli faktörlerinden biri haline gelen ve artık turistlerin en çok tercih ettiği tatil şekli olan 'Her şey dahil sistemi', yeni sezona hazırlanan turizmcilerin gündemini meşgul etmeye başladı. Turzim sektörünün sorunlarını Yeni Şafak için ele alan İrem Tur Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Ulubay, “Her şey dahil turizmi denince turist kredi kartını bile almadan pasaportuyla Türkiye'ye gelip kalıyor. Turisti memnun ama eksik göndermeliyiz. Turist ben bir daha geleyim, görmediğim şu da kaldı demeli, Türkiye özlemini duymalı. Ama her şey dahil sistemyle turist tekrar gelmiyor” diyor.
Ulubay, “Biz ona kazak, tespih de satmalı, dışarıda restoranlarımız da yemek de yedirmeliyiz ki bir daha gelsin. Aslında her şey dahil sistemi Almanya'daki bir kulüp mantığıyla oluşturulmuş bir model. Avrupa'da da her şey dahilin uygulandığı yerler var. Örneğin İspanya. Ancak bölgeye göre uygulama modeli farklı. Bu model bizde de Alanya'da uygun. Çünkü oradaki oteller yaşlı” diye konuştu.

AVRUPA DA BİZE HACCA GELSİN

Türkiye'nin deniz, kum, güneş turizminin yanısıra tarih, kültür turizminin de çok geniş olduğunu söyleyen Ulubay, “Turisti restoran ve otel içinde ağırlayıp gönderiyoruz. Turizm çeşitlendirilmeli. Biz hac için Mekke'ye gidiyoruz. Onlar da bize gelsin” dedi. Bu konuda medyaya da görev düştüğünü belirten Ulubay, “Türk medyası pireyi deve yapmamalı. Bir turiste yapılan sıradan bir gasp Avrupa'da çok abartılıyor” diye konuştu.

Cari açığın ilacı turizm

Avrupa'da bizdeki gibi verginin konaklama ücretine dahil olmadığını söyleyen Ulubay, eğer turizmdeki bu sorunlar halledilirse cari açığın da 2-3 yıl içerisinde kapanacağını savundu. Türkiye'de iyi bir planlama yapılırsa tüm otellerin 12 ay açık kalması ve para kazanmasının mümkün olduğunu ifade eden Ulubay, Milli Eğitim Bakanlığı'na okul tatillerini bölgelere göre düzenlemesi önerisinde bulundu. Doğuda kış aylarında, Akdeniz ve Batıda ise yaz aylarında tatil yapılması gerektiğini ileri süren Saadettin Ulubay, böylece kışın da tatil yapılabileceğini söyledi. Bu yıl çok ekonomik tatiller çıkacağını kaydeden Ulubay, turizm sektöründeki ağır vergi yükünün kaldırılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious