Her şey ortada ama soruşturma yok

Her şey ortada ama soruşturma yok.12533
  • Giriş : 06.01.2009 / 08:27:00

Orduya sorun. Ordu duruyor. Evraklar, her şey orada! Ama soruşturmanın adı bile geçmiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bingöl'de 1993'te 33 askerin şehit edilmesinin ardından 8. Kolordu Komutanlığı'nca Bingöl'de ve Elazığ'da sorumlu askeri personel hakkında soruşturma açılması talebinde bulunulması üzerine olayı soruşturan dönemin 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcısı emekli Binbaşı İnayet Taş'ın olaya ilişkin yaptığı açıklamalar yankı buldu.

Taş'ın "Ucu Malatya'dan başlıyordu. Toplanan askeri personelin özellikle güvenilir firmalardan temin edilecek otobüslerle sevki gerekirdi. Bu görevler yerine getirilmemiş" sözlerinin ardından Malatya'da sorumlularla ilgili soruşturma açılıp açılmadığı merak konusu oldu.

İkizoğlu: Evraklar orada

Askeri Ceza Kanunu'na göre Malatya'da soruşturma izninin dönemin 2. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Necati İkizoğlu tarafından verilmesi gerekiyor. İkizoğlu, ihmali bulunanlar hakkında bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığına ilişkin soruya "Bu konuda herhangi bir şey söyleyecek durumda değilim. Onu ordudan sorun. Ordu duruyor. Evraklar orada, her şey orada” diye konuştu. Öte yandan dönemin arşivlerinde Malatya'da askerlerin sevkini herhangi bir önlem almadan yapan askeri personele ilişkin adli soruşturma açıldığına dair bir bilgi bulunmuyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*