'Her suç türünün ardından bir çete çıkıyor'

'Her suç türünün ardından bir çete çıkıyor' .7797
  • Giriş : 01.03.2008 / 14:00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'de çok fazla çeteleşme olduğunu belirterek, "Hangi suç türünün arkasına baksanız, faillerine ulaşsanız arkasında bir çeteye ulaşıyorsunuz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Atalay, Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Şehircilik Sempozyumu'nun açılışına katıldı. Bakan Atalay, Türkiye'de şehirleşmenin ve sanayileşmenin 1950 yılından itibaren başladığını belirterek, bu tarihten sonra köylerden şehirlere hızlı bir göç yaşandığını anlattı. Atalay, 1927 yılında yapılan nüfus sayımında köylerde yaşayanların oranının yüzde 74, şehirlerde yaşayanların oranının yüzde 24 olduğunu belirtti. Son yapılan nüfus sayımında ise şehirlerde yaşayanların oranının yüzde 70.5, köylerde yaşayanların sayısının ise yüzde 29.5 olduğunun ortaya çıktığını aktardır. Atalay, 80 yıl içerisinde kırsal kesimdeki nüfus oranıyla şehirlerde yaşayan nüfus oranın yer değiştirdiğini belirtti. Türkiye genelinde işlenen suçların yüzde 90'nin şehirlerde gerçekleştiğini aktaran Bakan Atalay, kentlerin yapısı itibariyle suça daha kolay imkan verdiğini ifade etti. Kentleşme ile güvenliğin birbirlerini tamamlayan unsurlar olduğunu altını çizen Atalay, şehirlerdeki bazı bölgelerin yerleşim durumundan dolayı suç bölgesi haline geldiğini kaydetti. Atalay, kentlerin belirli bölgelerinin yoğunluğundan dolayı işlenen suç oranının fazla olduğunu ifade etti. Şehirlerde izole olunan alanlarında çokluğunun suç oranlarının artmasında önemli olduğunu vurgulayan Bakan Atalay, bakanlık olarak aldıkları önlemler sayesinde suç oranlarında önemli düşüşler yaşandığını kaydetti.

Atalay, ülke gündeminde uzun süre yer alan kapkaç suçlarında aldıkları önlemler sayesinde yüzde 70 oranında azalma yaşandığını kaydetti. Kapkaç suçlarına yönelik özel bir güvenlik önlemi aldıklarını anlatan Atalay, kapkaç yaşanan bölgelerde sivil olarak hizmet veren "özel güvenlik timleri" ve "Yıldırım ekiplerinin" çalışmaları sonucunda kapkaçın ülke gündeminden düştüğünü söyledi. Atalay, şehirlerin kalabalık merkezlerinin kapkaç korkusu yaşanan alanlar olmaktan çıkarılacağını kaydetti.

Şehirlerde yaşanan hırsızlık suçlarının önlenmesi içinde önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Atalay, insanları, "evim soyulacak ve arabam soyulacak" korkusundan kurtarmak istediklerini kaydetti. Atalay, ev ve oto hırsızlıkların önceki yıllara göre yüzde 30 oranında azalma olduğunu belirtti. Atalay, hırsızlık olayını önlemek için gece devriyelerini artırdıklarını, her sokaktan polis araçlarının her gece bir defa geçtiğini ifade etti. Atalay, şehirlerde insanların daha huzurlu yaşamaları için daha dinamik bir güvenlik politikası izlediklerini kaydetti.

Atalay, şehir merkezlerinde en kalabalık bölgelerin eğitim-öğretim kurumlarının bulunduğu mekanlar olduğunu, geçtiğimiz yıllarda üzücü olayların yaşandığını aktardı. Aldıkları önlemler sayesinde okul önlerinde ve çevrelerinde yaşanan olumsuz olaylarda önemli oranda düşme yaşandığını ifade eden Atalay, okul çevrelerinin suç şebekelerinin kullandığı alanlar olmaktan çıkardıklarını kaydetti. Atalay, eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine girilmesine rağmen okul çevrelerinde üzücü olayların olmadığını belirtti. Atalay, şu anda okul içi, okul çevresi ve okul servislerinin daha güvenli olduğunu anlattı. Atalay, uyuşturucu açısından bazı okul çevrelerinin uygun mekanlar olarak seçildiğini, alınan önlemlerle bunların engellendiğini söyledi.

Türkiye'de çok fazla çeteleşme olduğunu ifade eden Atalay, "Hangi suç türünün arkasına baksanız, faillerine ulaşsanız arkasında bir çeteye ulaşıyorsunuz. Bu kapkaç içinde, hırsızlık içinde, diğer suçlar içinde geçerli." dedi. Çetelere yönelik başarılı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Atalay, çetelerle mücadelelerinin bütün hızıyla sürdüğünü belirtti.

Bakan Atalay, 2008 yılı sonuna kadar bütün iller ve büyük ilçelere mobese sisteminin kurulacağını söyledi. Atalay, mobese sisteminin uygulandığı yerlerde kendilerine önemli faydaları olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious