Her taşın altında PKK aranıyor

Her taşın altında PKK aranıyor.22787
  • Giriş : 19.12.2007 / 08:57:00
  • Güncelleme : 19.12.2007 / 09:02:15

20 timden oluşan 300’ü aşkın asker, her taşın altında terörist arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Kandil, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerine hafta sonu gerçekleştirdiği başarılı hava harekatının ardından şimdi de, terör örgütüne yönelik kara operasyonu başlatıldı. Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombaladığı PKK kamplarından panik halinde kaçan terör örgütü üyeleri, Bordo Bereliler ve komandoların yakın takibine alındılar.

Sınırı geçerek Kuzey Irak’ın 10 kilometre kadar içine giren özel eğitimli 20 timden oluşan 300’ü aşkın asker, her taşın altında terörist arıyor. TSK’nın en gözde birliklerinden olan Bordo Bereliler ve komando birliklerin önceki gün sabahın ilk ışıkları ile birlikte Kuzey Irak’ta sınır boyunca belirlenen PKK teröristlerinin peşine düştü.

TOPÇULAR DESTEKLEDİ

Kobra helikopterleri ve zaman zaman topçu atışı ile desteklenen operasyonda, çatışmalar sonucu PKK’nın ciddi kayıplar verdiği belirtiliyor. PKK’nın gece sızmalarını önlemek için, operasyon kapsamında aydınlatma fişekleri de kullanılıyor.

Askeri kaynaklar, Mehmetçiğin, Kurban Bayramı dahil kış boyunca güvenlik açısından herhangi bir açık verilmemesi için operasyonların devam edeceğini ifade etti. Güneydoğu Anadolu ve Irak sınır bölgesindeki operasyonlar Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığı ile Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na bağlı komando ve iç güvenlik birlikleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Bordo Bereliler ile Diyarbakır 2’nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı F-16 ve F-4’ler tarafından yürütülüyor.

Güneydoğu Anadolu v Irak sınır bölgesindeki operasyonlar 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın sorumluluğunda gerçekleştirildi. Genelkurmay verilerine göre Kuzey Irak’ta hala 3 bin-3 bin 500 civarında terörist bulunuyor.

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cabbar Yaver de, bir grup Türk askerinin İran-Irak sınırının kesiştiği Galireş bölgesine girdiğini belirterek , “Bölgeden silah sesleri duyuluyor. Bu bölge dağlık bölge olduğu için peşmerge birliği burada bulunmuyor” dedi.

Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbağ, terör örgütü PKK’ya karşı operasyonun kabul edilemez olduğunu savunarak, “Operasyonun karmaşık sorunlara yol açabileceğini iddia etti.

Tanklar sınırda hazır bekliyor

OPERASYON nedeniyle dün Şırnak’ın Silopi ilçe merkezinden çok sayıda tank geçiş yaptı. Sabah erken saatlerde Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanlığı’ndan çıkan çok sayıda askeri araç Kuzey Irak sınırına gönderildi. Sınır birliklerine özel askeri ambulansların gönderilmesi de gözlerden kaçmadı. PKK terör örgütü mensuplarının kaçabileceği olası noktalara askerlerin yanı sıra zırhlı araçlar da mevzilendi.

PKK çok ağır kayıplar verdi

Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık 2007’de Irak’ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesine yapılan hava harekatında “PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğini’’ açıkladı. Genelkurmay’ın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, özetle şu hususlara yer verildi:

‘’Hava harekatının sonuçları hakkındaki değerlendirmeler devam etmekte olup, bu aşamada ne kadar teröristin etkisiz hale getirildiğini sayısal olarak ifade etmek mümkün değildir. Gerçek olan bir şey, PKK terör örgütünün gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından çok ağır kayıplar verdiğidir. Harekatta kullanılan hedef listelerine sadece terör örgütünce kullanılan tesisler dahil edilmiş; hiçbir şekilde sivil yerleşim birimleri hedef alınmamıştır. Buna rağmen, Irak’ın kuzeyinden kaynaklanan haberlerde ‘10 köy bombalandı, bir kadın öldü’, ‘Türkler hastaneleri, köprüleri, köyleri tahrip etti’, ‘Türkiye, tampon bölge yaratıyor’ gibi dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir kampanya başlatılmıştır. Bu tür haberler bir paniğin sonucu olup; Irak’ın kuzeyinde ve merkezi Irak hükümetinde etkili olan bazı odakların PKK’ya verdikleri desteğin açık bir göstergesidir.

SICAK TAKİPLE DARBE

Genelkurmay Başkanlığı dün ayrıca karadan sınır ötesine geçildiğine yönelik haberleri de doğrulayarak şunları kaydetti: “17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup terörist görüntüsü alınmıştır. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip kapsamında icra edilen küçük çaplı bir operasyon sonucu, söz konusu gruba ağır bir darbe vurulmuştur. Şemdinli/Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte icra edilen bu operasyonun, birçok ülkede gündem teşkil etmesi manidar bulunmuştur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious