Her üç ABD'liden ikisinin kütüphane kartı var

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Her üç Amerikalı'dan ikisinin kütüphane kartı olduğunu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her üç kişiden ikisinin kütüphane kartı sahibi olduğu Amerika'da sadece geçen sene ülke çapında kütüphanelerden kitap, cd ,dvd vs. alan kişi sayısının 1,8 milyara ulaştığı belirtildi. Ayrıca yararlanılan metaryal miktarı da 2 milyarı buldu.
Amerika'da 15 - 21 Nisan tarihleri, Amerikan Ulusal kütüphanecilik haftası olarak kutlanacak. 17 Nisan Amerikan Kütüphaneciler Birliği tarafından Kütüphaneciler Günü olarak kabul ediliyor. Kütüphanecilik Haftası'nın tarihçesi 1950'lere, Eisenhower yönetimine kadar dayanıyor.

1955'te Gallup'un yaptırdığı bir araştırma sonucunda Amerika'da yetişkinlerin yüzde 61'inin bir sene içinde İncil dışında hiç bir kitabı eline almadığı ortaya çıkınca, medya devletin de desteği ile kitap okumayı teşvik için harekete geçti. Kitapevleri, kütüphaneler ve gazetelerin işbirliği ile kitap okuma kampanyaları başlatıldı. Bu kampanyaların bir sonucu da Ulusal Kütüphanecilik Haftası ve Kütüphaneciler Günü oldu.

İlk kez 1958 yılında "Uyan ve Oku" sloganıyla çeşitli etkinlikler yapılan Kütüphanecilik Haftası bugün Amerika'nın 120 bin kütüphanesinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanıyor.

Amerikan kütüphaneleri yardımlar ve devlet desteği ile ayakta duruyor. Amerikalıların büyük bir kısmı kütüphanelerin daha fazla yardımı hak ettiğini düşünüyor. Amerika genelinde kişi başı kütüphaneye yapılan yıllık yardım miktarı 23,94 dolar. Ohio eyaleti 53,94 dolar ile başı çekiyor. Bill ve Melinda Gates Kütüphane Vakfı da kütüphanelere 10 yıllık temel teknolojik ekipman yardımı yapıyor.

Kütüphaneler topluma sadece kitap okuma ve okutma anlamında değil her açıdan hizmet ediyorlar. Katrina felaketinde 300 bin dolar yardım toplayıp, felaket yerine ulaştırdılar.'Kütüphane görevlisine sor?' servisine geçen sene internet dahil olmak üzere 73 milyon referans sorusuna cevap verildi.

Bazı eyaletlerde kütüphanelerde, ücretsiz okuma yazma ve dil kursları veriliyor. Amerikalının temel okuma düzeyinden çok uzak olduğu bunlardan 7 milyonunun hiç İngilizce bilmediğini belirten Kütüphaneciler Birliği yetkilileri, hedeflerinin okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfıra indirmek olduğunu açıklıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious