Her yeni vergiye dava

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, vatandaşların yeni vergilerle tanışacağını belirterek, ”Her yeni vergi için dava açacağız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı'nın bazı vergilerin kapsamını genişletmenin yanı sıra yeni vergiler de getirdiğini söyledi.

“Deli Dumrul hortladı” diyen Aygün, Maliye Bakanlığının “yeni vergi yok” iddiasının doğru olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeni vergi yok demek Maliye bakanlarının yerleşik raconudur. Maliye Bakanı yeni vergi yok diyorsa bilinki vardır. Tasarıya göre vatandaşın içtiği şişe suyu ile damacana suyuna bile vergi geliyor. Tasarının altında Sayın Bakan'ın da imzası var. Kaz mı tavuk mu yakında ortaya çıkar.”

BELEDİYELER YOL, MALİYE KAZ KESİYOR

ATO Başkanı Aygün, kanun tasarısının belediyelere kaynak sağlamak amacıyla hazırlandığını kaydederek, batık bankalardan sonra batık belediyelerin yükünün de vatandaşa ödetileceğini öne sürdü ve şöyle devam etti:

“Batık bankalar için cebimizden 55 milyar dolar çıktı. Belediyelerin Hazine garantili borçları 13 milyar doları buluyor. Yeniden yapılandırmaya rağmen borçlarını ödeyemiyorlar. Hükümet, belediyelerin borcunu ödemek için gözünü vatandaşın cebine dikti. Belediyelerde vatandaşın yoluna göre emlak vergisi belirliyor. Ev sokaktaysa ayrı vergi, caddedeyse ayrı vergi, köşe başındaysa ayrı vergi belirliyor. Belediyeler yol, maliye kaz kesiyor.”

OTOPARK HARÇLARI NEREYE GİTTİ?

Tasarıya göre, cadde ve sokağa ya da evinin önüne aracını park edenlerden ”otopark vergisi” alınacağını, aracını geçici olarak belediyenin belirlediği cadde ve sokaklara park edenlerden ise “park ücreti” alınacağını anlatan Aygün, şöyle devam etti:

“Sokaklar ve caddeler mafya tarafından otopark haline getirilmiş durumda. Otoparklar yapmak, mafyayla mücadele etmek yerine mevcut durumu koruyacak bir düzenleme yapılıyor. Binaların inşaası sırasında belediyelere otopark harcı adı altında yüklü miktarlarda paralar ödüyoruz. Bu paralar nereye gidiyor? Belediyeler bu paralarla neden otopark yapmıyor?”

KONAKLAMA VERGİSİ, TURİZME SON DARBE

Türkiye'nin turizmde kötü bir sezon yaşadığına dikkat çeken Aygün, Avrupa'nın üç katı kadar KDV ödeyen turizmcilerin indirim beklerken “konaklama vergisi” adı altında yeni bir vergiye muhatap olacaklarını kaydetti. Aygün, otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesislerinden ciro üzerinden yüzde 3 oranında vergi alınacağını belirterek, turizmcinin kar da etse, zarar da etse bu vergiyi ödeyeceğini söyledi.

DIŞARIDA EĞLENMEK HAYAL OLUYOR

Sinan Aygün, eğlence vergisinin kapsamının genişletildiğini, yeni düzenlemeye göre internet kafelerden günlük 5 YTL, kahvehane ve kafelerden günlük 4 YTL, bar, gazino, pavyon, gece kulubü gibi eğlence yerlerinden ise günlük 80 YTL para alınacağını kaydetti.

Sinema, konser, lunapark, at yarışı ve araba yarışı gibi eğlencelerden de yüzde 10 oranında vergi alınacağını anlatan Aygün, “Bütün bu vergiler vatandaşın ödeyeceği hesaba, alacağı bilete yansıyacak. Vatandaşın dışarıda eğlenmesi artık hayal olacak. Neredeyse evinde eğlenenlerden de vergi alacaklar” dedi.

KALDIRIMDA YÜRÜME VERGİSİ UNUTMUŞLAR

Aygün, hükümetin bazı vergileri tasarıya koymayı unuttuğunu belirterek, ”Hükümet yeni vergiler icat etmiş ama kaldırımda yürüme vergisini, karşıdan karşıya geçme vergisi, gözünün üstünde kaşın var vergisini ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma vergisini unutmuş...Onları da biz hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Metro ve park gibi hizmetler götürülmesi nedeniyle değer kazanan bina arsa ve arazilerden “rant vergisi” kanalizasyon ve su tesislerinin kapasitelerinin artırılması halinde ise katılım payı alınacağını belirten Aygün, “Vatandaş belediye hizmetleri için zaten vergi ödüyor. Şimdi aynı hizmet için başka isim altında ikinci kez vergi talep ediliyor. Vatandaşa hizmet, vatandaşa eziyete dönüştü” dedi.

Yeni düzenleme çerçevesinde emlak vergilerine de yüzde 2 bine varan oranlarda zam yapıldığını kaydeden Aygün, kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınacağıra durmadan vatandaşın sırtına yükün bindirildiğini söyledi. Enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak belirlendiği 2007'de emlak vergileri yüzde 50 oranında artırılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious