Her yerde alışveriş merkezi yükseliyor

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Vatandaşın rahatlığı sebebiyle tercih ettiği alışveriş merkezlerine talep artıyor. İstanbul'a 88 merkez daha planlanırken, Anadolu’da da projeler hızlandırıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konut projelerinin yanısıra alışveriş merkezi projelerinde de ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Alışveriş merkezlerinin en yoğun olduğu İstanbul’da bir biri ardına alışveriş merkezi açılıyor. İstanbul’da aktif halde bulunan 45 alışveriş merkezinin yanısıra 42’sinin de inşaatı devam ediyor. İstanbul’da plan aşamasında ise 46 alışveriş merkezi bulunuyor.

ANADOLU HAREKATI

İstanbul’un yanısıra, Anadolu’da da ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Anadolu’da 94 adet alışveriş merkezi hizmet verirken, 11 ilde de 24 alışveriş merkezinin inşaatı devam ediyor. Anadolu’da plan aşamasında ise 27 ilde 51 proje bulunuyor. İstanbul’da Terrace Fulya Alışveriş Merkezi’nin inşasını gerçekleştiren İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, bir metropol olan İstanbul’un daha çok alışveriş merkezine ihtiyacı olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “İngiliz foncuları İstanbul’un Filipinler'in seviyesine gelmesi için üç katı daha alışveriş merkezi yapması gerektiğini söylüyor. İstanbul büyüyen ve kişi başına geliri de büyüyen bir şehir. Ayrıca alışveriş kültürü de değişiyor. Bu üç nedenden dolayı alışveriş merkezlerine talep artıyor. İnsanlar artık sokakta alışveriş yapmak istemiyor. Alışveriş merkezlerinde hem alışverişlerini yapıp hem de günlerini geçirmek istiyorlar. İnsanların yüzde 80'i alışveriş merkezlerinden alım yapıyor."

YÜZDE 35’i 10 YIL SONRA DEMODE OLACAK

Alışveriş merkezlerinin doğru yapılması gerektiğinin altını çizen İnan, “Projesi, yeri, büyüklüğü ve iç dizaynı doğru konumlandırılmış olan alışveriş merkezleri kazanacak" dedi. Bunların dışındakilerin maalesef ya kapanacağını ya da depo olarak kullanılacağını kaydeden İnan, “Yeni yapılan alışveriş merkezlerinin yüzde 30-35”i 10 sene içinde demode olacak” diye konuştu. Önümüzdeki yıllarda mega centerların yapılacağını da ifade eden İnan, bunların içerisinde eğlence merkezleri, iş merkezi ve konutların olacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious