Her yerde izleniyorlar

Her yerde izleniyorlar .16983
  • Giriş : 28.12.2007 / 08:43:00

Terör örgütünün elebaşlarının Paketlenmeleri an meselesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yakalanma korkusuyla cep ve uydu telefonu kullanmayan terör örgütü yöneticileri 'girip çıktıkları her yerde' izleniyor ve ilişkileri belirleniyor.

Sınır ötesi operasyonlarla havadan ve karadan PKK'ya ağır darbe indirilirken, yakalanma korkusuyla cep ve uydu telefonu dahi kullanmayan terör örgütünün elebaşlarının 'girip çıktıkları her yerde' adım adım izlendiği ve ilişkilerinin belirlendiği her an 'paket'lenebilecekleri öne sürüldü

EVLERE UĞRAMIYORLAR

PKK'nın tepesindeki iki isim Murat Karayılan ile Cemil Bayık'ın Kandil'den indikleri zaman gittikleri yerler, telefonla ve yüz yüze görüştüğü kişiler belirlendi. Ancak Karayılan Erbil'de, Bayık ise İran'ın Urumiye kentinde daha önce belirlenen uğrak yerlerine 16 Aralık'taki operasyondan sonra gitmediler. Bu evlerde iki elebaşının sevgilileriyle buluştukları belirlendi. Terör örgütünün iki elebaşı, teknik takipten kurtulmak için 1.5 yıldır düzenli olarak aynı uydu telefonunu, cep telefonunu ve telsizi kullanmıyor; görüşmelerini değişik telefonlar ve hatlardan yapıyor.

HER ADIMLARI TAKİP ALTINDA

Ancak PKK elebaşlarının her hareketinin, dağdakilerin 'BBG evi' gibi izlenmesine benzer şekilde 'fiziki istihbarat' sayesinde an be an izlendiği belirtildi. Bu isimlerden bazılarının İran'a ve Irak'ın güneyine geçtiği, bir kısmının Avrupa'ya gitmek için çabaladığı belirlenirken, önemli isimlerin, uğradıkları mekanlar, kullandıkları gözlük numaraları ve takma dişleri de dahil bütün 'özel' bilgilerinin istihbarat raporlarına girdiği öğrenildi.

'YILBAŞI PAKETİ' BİLE OLABİLİR

Terör örgütü PKK elebaşlarının, Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan getirilmesi ya da Şemdin Sakık'ın yakalanması gibi bir operasyonla her an Türkiye'ye getirilebileceği kaydedildi. Örgütün dağılması sürecinde siyasi sorunlar yaşanmaması için bazı isimlerin üçüncü bir ülkeye gitmesi de dosyalardaki ihtimaller arasında. Bu ülkelerden Norveç üzerinde duruluyor. Bir yetkili, "Bu yönde çalışmalar yapılıyor olabilir. Ancak devlet bunun için herhangi bir ülkeyle anlaşma yapmaz" dedi.

12 askerin şehit edilidği Dağlıca baskınından sonra sınır ötesi operasyon için düğmeye basılırken, PKK liderlerinin "paketlenerek" Türkiye'ye teslim edilmesi konusu gündeme gelmişti. Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Bush ile görüşmesinin ardından başlayan 5 Kasım süreci ile birlikte örgüt hakkında 'anlık istihbarat' sağlanırken, 'paket' senaryoları da güçlenmişti.

100 kişilik liste Bağdat'a verildi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'den iadelerini istediği 100'ü aşkın PKK yöneticisi arasında Murat Karayılan, Cemil Bayık, Rıza Altun, Ali Haydar Kaytan, Mustafa Karasu, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ve Rüstem Cudi gibi isimler bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious