Her yere imza atmayın!

Her yere imza atmayın!.7747
  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Senet düzenlerken ilave yapılmasını engellemek için bitişik bir şekilde kapatma çizgilerinin kapatılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Senet düzenlerken vatandaşlara 'dikkatli olun' uyarısında bulunan polis, rakamla ve yazıyla değer gösteren bölümlere meblağ yazıldıktan sonra bu bölümlere ilave yapılmasını engellemek için bitişik bir şekilde kapatma çizgilerinin kapatılması gerektiğine dikkat çekiyor.

İMZALI BOŞ SENET VERMEYİN

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, vatandaşları senet düzenlerken almaları gereken tedbirleri açıkladı. "Verilen senetlerin bir fotokopisini muhafaza ediniz. Tamamen pul üzerine denk gelecek şekilde imza atmayınız, (imzanızı pul üzerinden belge üzerine taşırın.) İmzalı boş senet vermeyiniz. Doldururken hem rakamla hem de yazıyla değer gösteren bölümleri doldurunuz. Senet muhtevasında ki yazıları mümkünse borçluya yazdırınız." uyarısında bulunan mali polis, ödenmiş senetlerin üzerine ödendiğine dair şerh düşürüp tahrif etmeden saklanılması gerektiğini belirtiyor.

TANIMADIĞINIZ KİŞİLERDEN CİRO YOLUYLA SENET ALMAYIN

Borcunu ödeyen kişinin aldığı senetteki imzaların kendisine ait olup olmadığının kontrol edilmesinin yararlı olacağını kaydeden emniyet yetkilileri, vatandaşlara tanımadığı kişilerden ciro yoluyla senet almamalarını tavsiye ediyor. Senetlerin alacaklı ve borçlunun bulunduğu ortamlarda düzenlenmesi gerektiğini anlatan yetkililer, senet düzenlerken alınacak tedbirleri şöyle sıralıyor:

"Birçok mağazada taksitli alışveriş yapılabilmekledir. Bu marazalardan taksit kart alabilmek için taksitli borç senetleri düzenlenmektedir. Bu amaçla düzenlenen sözleşme formunun bir bölümü senet niteliğinde olup düzenleme esnasında meblağ kısmı hoş bırakılmak suretiyle sadece imza atılmaktadır. Bu tür belgelere imza atıldığı takdirde taksitli alışveriş senedindeki meblağ kısmı doldurulmalıdır. Borç bittikten sonra bu sözleşme tekrar alınmalıdır. Taksit ödediğimize dair bilgisayar çıktıları onaylanmadığı taktirde hiçbir hükmü yoktur. En geçerli imza ad ve soyadın birlikte veya bunlardan birisinin yazılmak suretiyle atılan imzadır.

İmza, kişinin kimliğini simgeleyen, kişinin kendine özgü birtakım özelliklerini ihtiva eden özel bir işarettir. Bir belgedeki yazılı metin altında atılan imza, o metindeki hususların kabulü anlamına gelir, inkar edildiğinde ise, uzman incelemesine tabi tutulması ve dolayısıyla adına atılı şahıs elinden çıkıp çıkmadığının tespiti gerekir. Bunun nedeni her türlü şekil ve çizgilerin imza olarak kabul oluşturacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Her türlü resmi ve hususi belgenin geçerlilik kazanabilmesi için üzerinde bulunması gerekli en önemli hususlardan biri imzadır, imzasız bir belgenin hiçbir şahsa ne hak ne de borç sağlaması mümkün değildir. Hukuken ancak imzalı belgelerin geçerli olması sözkonusudur. Basit bir iki çizgiden şekilden müteşekkil imzanın, inkar eden kişinin elinden çıkıp çıkmadığı kesin olarak her zaman tespit edilemediğinden, pek çok kişinin bu şekilde dolandırıldığı ve zarara uğradığı görülmüştür. Bunun için imzada ad veya soyadın birlikte veya birisinin mutlaka bulunması yararlı olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious