Her yıl 1,5 milyon geyiğe araba çarpıyor

Her yıl 1,5 milyon geyiğe araba çarpıyor.15020
  • Giriş : 29.07.2007 / 19:56:00
  • Güncelleme : 29.07.2007 / 18:30:35

Amerika'da şoförler ve geyikler, karayollarında sıklıkla karşı karşıya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu konuda resmi bir istatistik olmamasına rağmen Otoyol Güvenliği Enstitüsü (Institute for Highway Safety) tahminlerine göre, her yıl ülke genelinde 1,5 milyon geyik kazası yaşanıyor. Şoförlerin tamamının savunması ise ortak; "Ben ona çarpmadım, o bana çarptı!"

Geyik kazalarında ülke çapında her yıl ortalama 200 şoför hayatını kaybediyor. Birçok kuruluş, ölümcül Trafik Kazası riskinin yanı sıra hem doğal tahribata hem de ekonomik zarara yol açan geyik kazalarının önüne geçmek için çareler arıyor. Yol kenarlarına yapılan çitlerden, alarm ve siren sistemlerine, "geyik çıkabilir" tabelalarına kadar birçok değişik yöntemle geyik kazalarının en aza indirilmesine çalışılıyor.

Otoyol Güvenliği Enstitüsü yetkilileri, yıllık 1,5 milyon olarak tahmin edilen geyik kazalarının yıllık ekonomik maliyetinin 1,1 milyar dolar olduğuna dikkat çekiyor. 2002 yılından itibaren geyik kazalarının kaydını tutmaya başlayan State Farm otomobil sigortası şirketine göre de, yıllık kaza sayısı 1,5 milyonu buluyor.

Büyük bölümü ormanlarla kaplı Pennsylvania, ülkede en çok geyik kazasının meydana geldiği eyalet olarak göze çarpıyor. Eyalet ulaşım yetkililerine göre, her yıl eyaletteki karayollarından 35 bin geyik leşi toplanıyor. Geyik kazalarının sıklıkla yaşandığı diğer eyaletler ise Michigan, Wisconsin, Illinois, Ohio, Minnesota, Virginia, Indiana, Texas ve Wisconsin.

Kazalar en çok geyiklerin akşam saatlerinde ve şafak vaktinde dolaştığı ilkbahar mevsiminde meydana geliyor. Sonbahardaki çiftleşme dönemi de kazaların yoğunlaştığı başka bir dönem.

Nüfusun az olduğu ve seyrek bir trafik yoğunluğuna sahip South Dakota eyaletinde bile, meydana gelen her 3 trafik kazasından biri geyik çarpması sonucu oluşuyor. Bazı eyaletler ise, son yıllarda yol kenarlarına duyarlı uyarı ışıkları yerleştirmeye başladı. Her hangi bir hayvan yola çıktığı anda duyarlı ışıklar yanıp sönerek sürücüleri uyarıyor.

Bu sistemi kuran eyaletlerden Minnesota'da eyalet ulaşım sorumlusu, bu çabalarını "Madem geyikleri kontrol edemiyoruz, sürücüleri kontrol edelim düşüncesiyle hareket ediyoruz" diye anlatıyor. Bazı eyaletlerde ise hayvanların geçiş yollarında özel alt ve üst geçitler inşa ediliyor.

Bazı sürücüler ise, araçlarına geyikleri kaçırdığı öne sürülen özel bir ıslık cihazı yerleştiriyor. Ancak uzmanlar, söz konusu cihazın yararlı olmadığı gibi çoğunlukla kazaya neden olduğu görüşünde. Uzmanlara göre en etkili yöntem, geyik yoğunluğu olan bölgelerde, akşam saatlerinde yavaş ve kontrollü araç kullanımı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious