Her yıl 500 kök hücre tedavisi yapılıyor

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Türk Hematoloji Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, Türkiye'de her yıl 500 kök hücre tedavisi uygulandığını bildirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada 40, Türkiye'de ise 30 yıldır uygulanan kök hücre tedavisiyle binlerce ölümcül kan hastalığının tamamen düzeldiğini bildiren Prof. Dr. Özcan, "Ancak son yıllarda kök hücrelerin değişik alt tipleri olduğun anlaşılınca inanılmaz bir araştırma patlaması yaşanıyor." dedi.
Antalya'da gerçekleştirilen 32. Ulusal Hematoloji Kongresi ve 1. Balkan Hematoloji Günleri çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında, Türk Hematoloji Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, Genel Sekreter Doç. Dr. Murat Arat ve Amerika Yale Üniversitesi'nden Dr. Erkut Bahçeci, kök hücre ve lenfoma tedavileriyle ilgili gelinen son durumu değerlendirdi.

THD Başkanı Prof. Dr. Özcan, kan hastalıkları dışında kök hücrenin gerçek bir tedavi seçeneği olup olmadığının tıbbi araştırmaların tamamlandıktan sonra belirlenebileceğini söyledi. Kök hücre araştırmalarının evrensel kurallara göre mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özcan, "Kök hücre araştırmaları, çok büyük finansal ve fiziksel alt yapı gerektirmiyor. Bu alandaki araştırmaları ülkemizde gerçekleştirmek zor değil. Sadece, bu araştırmalar tıbbi ahlak kurullarının onayından geçmiş olmalıdır." diye konuştu.

Kalp ve sinir sistemi hastalıklarında kök hücre araştırmalarının oldukça yaygın hale geldiğini belirten Dernek Başkanı, Türkiye'nin gerekli kaynağın aktarılması halinde dünya kök hücre araştırmalarında rahatlıkla yer alabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Özcan, bu alandaki yasal engelin de Sağlık Bakanlığı'nın çıkardığı bir yönergeyle ortadan kalktığını dile getirdi. Özcan, Türkiye'de Yeditepe ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültelerinde kök hücreye yönelik araştırmaların yapıldığı bilgisini verdi.


"TÜRKİYE'NİN KEMİK İLİĞİ NAKLİ KONUSUNDA SAĞLIKLI BİR STRATEJİSİ YOK"


Kemik iliği nakliyle ilgili de bilgiler veren Prof. Dr. Özcan, Türkiye'nin kemik iliği nakli konusunda sağlıklı bir stratejisinin olmadığını ileri sürdü. "Türkiye'de yılda 4-5 bin nakil yapılması beklenmekte iken kayıtlı nakil sayısı bunun sadece onda biri kadardır." bilgisini veren Özcan, "Sağlıktaki finansal sıkıntı ve geri ödemelerin yapılamaması bu alanda ilk söylenmesi gereken sorundur. Ardından, iş gücü, nitelikli eleman ve alt yapı konusunda, ciddi bir plan ortaya konamamıştır. Bu konuda izlenen politikalar, hastaların tedaviye ulaşmasını zorlaştırmaktadır." diye konuştu.

Türkiye'deki kemik iliği nakli merkezlerine mevzuattaki yetersizlikler ve yasal boşluklar nedeniyle yetiştirilmek üzere sağlık çalışanı ve yardımcı personel alınamadığına dikkat çeken THD Başkanı Özcan, şunları söyledi: "Ayrıca, Ulusal Doku Bilgi Bankası, yönetmelikte yer almasına rağmen hala kurulamamıştır. Ankara ve İstanbul Üniversitelerinde iki merkez bu işi mevzuat ve geri ödeme zorlukları altında yürütmeye çalışmaktadır. Türkiye'de kemik iliği transplantasyonu yapacak eleman eksikliği has safhadadır."

Yale Üniversitesi'nden Dr. Erkut Bahçeci ise, lenfoma tedavisinde önemli gelişmelerin yaşandığını bildirdi. Son yıllara kadar ölümcül bir hastalık olan lenf bezi kanserinde önemli ilerlemelerin kaydedildiğini aktaran Bahçeci, şu ifadeleri kullandı: "Son derece ilginç gelişmelerin yaşandığı bu alanda tümör hücresini tanıyarak bulan ilaçların devreye girmesi ilerlemelere yol açmıştır. Tümör yüzeyindeki bir bölgeyi tanıyan bu ilaçlar ya doğrudan veya başka bir ilacı da Truva atı gibi yanında taşıyarak lenfoma hücresini öldürmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious