Her yıl 8 milyon kişi vereme yakalanıyor

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmalarına göre, dünyada her yıl 8 milyon kişinin vereme yakalandığı ve 3 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Diren, veremin korunulabilir bir hastalık olmasına karşın, halen dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam ettiğini söyledi. Diren, Verem Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, toplum için büyük bir sağlık sorunu olan verem hastalığının bulaşıcı, sosyal yönü çok önemli bir hastalık olduğunu, sadece hastanın değil yakınlarının ve toplumun tümünün hastalığa karşı devamlı eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi.

7- 13 Ocak 2007 tarihleri arasında 60. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak eğitimci ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılacağını hatırlatan Dr. Diren, "Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmalarına göre, dünyada her yıl 8 milyon kişi vereme yakalanırken, 3 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya nüfusunun üçte biri, yani 1,9 milyar kişinin verem mikrobuyla enfekte durumdadır. Bunlardan en az 50 milyonunun klasik ilaçlara dirençli verem basilleri ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir." dedi.

Günümüzde tüm dünyanın verem ile ilgili en önemli problemlerinden birisinin birinci kuşak etkin ilaçlara direnç kazanmış hasta sayısının artması olduğuna dikkat çeken Diren, "Özellikle tedavi programının iyi takip edilmediği ülkelerde bu oranlar inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Ülkemizde klasik ilaçlara direnç kazanmış veremli hasta sayısı 2 bin civarında olup, bu konu özel bir dikkatle takip edilmektedir." ifadelerini kullandı.

Diren, uzun yıllar verem mikrobunun hemen her yolla ve kolayca bulaşabildiğinin sanıldığını, bunun doğru olmadığını, hastalığın bulaşması açısından öksürüğün en çok dikkat edilmesi gereken bulgu olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious