'Her yıl bin 200 çocuk lösemi riski altında'

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Türkiye'de her yıl bin 200 çocuğun lösemi hastalığı riski altında olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lösemili Çocuklar Vakfı Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Füsun Emecen, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen 'Lösemi Hastalığı' konulu toplantıda, çocuklarda kanser hastalıklarının hızla arttığını söyledi.

Dünyada her yıl 1 milyondan fazla çocuğun lösemiye yakalandığını belirten Emecen, "Türkiye'de her yıl bin 200 çocuk lösemi hastalığı riski altında" dedi.

Emecen, hematoloji alanında son yıllarda ortaya çıkan olumlu gelişmelerle çocuklarda lösemi hastalığı tedavisinde yüzde 91'e varan tam iyileşmeler sağlandığını anlattı:

"Standart risk ALL'li (akut lenfoblastik losemi) 10 çocuktan 9'u normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ülkemizde de bu başarının elde edilmesi için çok steril ortamlar, en yeni teknoloji ile donanmış ihtisas hastaneleri, tecrübeli sağlık personeli ve sosyal desteklerin yer aldığı büyük merkezlere ihtiyaç olduğu açıktır.

Diğer taraftan lösemi tedavisinde ilaçlar kadar hijyen, beslenme ve yaşama sımsıkı bağlanmak büyük önem taşımakta. Bugüne kadar yüzlerce çocuk tedavi edilerek normal yaşamlarına döndü. Lösemi hastalığının tedavisi son derece pahalı. Yüzlerce milyar tutan bu tedavileri hiçbir ailenin bütçesi kaldıramamaktadır."

LÖSEV'in amacı

Füsun Emecen, LÖSEV'in 1998 yılında, lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumlarını kurmak ve işletmek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamadıklarını belirten Emecen, "Lösemili çocuklar kentini kurmak için arsaya ihtiyacımız var. Bunun için her türlü girişimi yaptık. Ancak bir türlü sonuç alamadık" dedi.

Emecen, vakfın bünyesinde 3 bin 200 lösemili çocuk bulunduğunu, bu çocukların tedavilerinin yanı sıra ailelerinin her türlü ihtiyaçlarının yardımlarla karşılandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious