Her yıl bin 350 çocuk dayaktan ölüyor

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Uysal, Türkiye'de her iki kişiden birinin çocuğunun dövülmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Aile İçi Şiddet Kurbanlarının Demografik Değerlendirilmesi" konulu araştırmasında çocuk şiddetini araştıran Yrd. Doç. Dr. Uysal, çocuk yaşı arttıkça fiziki istismarın azaldığını, 0-3 yaş arası çocukların yüzde 76'sının aile istismarıyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

16 yaşından büyük çocukların ise aile dışı istismara uğradığını vurgulayan Uysal, "Dayak yiyen anne çocuğunu daha sık dövmekte, ayrılmış ailelerde çocuklara yönelik şiddet yaygın olarak uygulanmaktadır. Eşini döven erkeklerin, çocuklarını da dövme eğiliminde olduğu bilinmektedir. Yine ailede boşanma, ayrılma gibi riskli durumlarda çocuğa yönelik şiddet artmaktadır." dedi.

Kız çocukların daha çok şiddet gördüğünü belirten Uysal, "Anne, eşinden cinsel şiddet görüyorsa kızının babası tarafından istismar edilme ihtimali 6.5 kat artmaktadır. Şiddete bağlı çocuk ölümlerinin yüzde 80'inde katil zanlısı, baba olarak karşımıza çıkmaktadır." diye konuştu.

Aile içi şiddete şahit olan çocuklarda, şiddete doğrudan maruz kalanlarda olduğu gibi davranış, somatik ve duygu problemleri görüldüğünü kaydeden Aynur Uysal, "Erkek çocuklar, okul gibi ev dışı sosyal ilişkilerinde daha saldırgan oluyor. Kız çocuklar ise içe kapanık, pasif ve asosyal olma eğiliminde." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious