Herald Tribune: "Bu noktaya gelmesi sürpriz"

Herald Tribune:
  • Giriş : 15.03.2008 / 09:57:00

Herald Tribune: "Yüzde 47 oranında oy alan bir partinin kapatılması beklenmese de, yasal sürecei şaşırtıcı."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti aleyhine açtığı dava Amerikan basınında da yankı buldu. International Herald Tribune gazetesi, yüzde 47 oranında oy alan bir partinin kapatılması beklenmese de, Ocak ayında başlayan yasal sürecin bu noktaya kadar gelmesini sürpriz olarak değerlendirdi.

Herald Tribune, "Dava Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilirse, laiklerle Erdoğan ve partisi arasında çatışmaya doğru gidilecek" öngörüsünde bulundu. Gazete, laiklerin Erdoğan'ın partisine karşı ellerinde yalnızca yargı silahının kaldığını savundu. Haberde, Refah Partisi ile Kürt partilerinin daha önce kapatıldığı hatırlatıldı.

Washington Enstitüsü'nün Türkiye Araştırma Programı Direktörü Soner Çağaptay ise Los Angeles Times gazetesindeki yazısında AK Parti döneminde ekonomide önemli ilerlemeler sağlandığını yazdı. Çağaptay, aynı zamanda bu dönemde Türklerin Avrupa ve ABD'ye karşı görüşlerinin daha olumsuz hale geldiğini vurguladı. Kamuoyu araştırmalarından alıntılar yapan Çağaptay, Türk halkının 5 yıllık AK Parti iktidarında İran'a yaklaştığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious