Herald Tribune'den çarpıcı başörtüsü makalesi

Herald Tribune'den çarpıcı başörtüsü makalesi.73646
  • Giriş : 30.01.2008 / 13:32:00

Türkiye'de üniversitelerdeki başörtü sorununun AK Parti ve MHP'nin girişimleriyle çözüme yaklaşması, dünya basınında da geniş yer buluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sayfalarında konuya ilişkin bir makaleye yer veren Internatioanl Herald Tribune gazetesi de üniversitelerdeki başörtü yasağının kaldırılmasına yönelik girişimleri "Türkiye kendisine dönüyor" şeklinde değerlendirdi.

Gazetede Sabrina Tavernis imzasıyla yer alan makalede Türkiye'de hükümetin başörtü yasağını kaldırmasının ilk bakışta bir sorun gibi gözüktüğünü belirten yazar, "Türkiye'de İslam laik demokrasiyi kemiriyor mu?" diye soruyor.

Ancak Türkiye'deki görünen manzaranın çoğu zaman aldatıcı olduğunu belirten Tavernis, "Bu şaşırtıcı bir döngü. Ülkede en aktif demokratlar en dikkatli vatandaşlardan çıkarken, en sağlam eski laiklik muhafızları - Ordu ve yargı - işleri yargı kararı ve darbeyle yürütüyor" ifadelerini kullanıyor.

Türkiye'de seçilmiş hükümetlerin hiçbir zaman ülkeyi tamamen kendisinin yönetemediğini belirten Herald Tribune yazarı, "Güçlerini Atatürk'ten miras alan yargıçlardan ve generallerden oluşan zümre tarafından izlendiler ve engellendiler" diye kaydediyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu sistemin laik olduğunu belirten yazar sistemin aynı zamanda "dikkatli ve fakir halkın seçtiği liderler yoldan çıktıklarında onlara müdahale eden bir elit, şehirli ve 'beyaz Türk' ile sınıflara bölünmüş" olduğunu ifade ediyor.

Gazete buna örnek olarak da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın "Vatandaşı her şeyi kırıp döken küçük ve kabiliyetsiz bir çocuk gibi görülüyor. Devlet bu çocuğun etrafına duvar örüyor ve dışarı çıkmasına izin vermiyor" şeklindeki sözlerine yer veriyor.

Ancak bugün ilk defa "Tayyip Erdoğan tarafından önderlik edilen alt sınıfın eski düzene meydan okuduğunu" savunan yazar, şöyle devam ediyor: "Türkiye, Müslüman Doğu'nun başkenti olduğu altı yüzyılından kaçmaya çalışarak son yüzyılını Batı'da geçiren durmak bilmeyen bir gurbetçi gibi. Eski muhafızlara başörtü üzerinden yapılan meydana okuma da Türkiye'nin kendisine dönmesi gibi"

2006 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen ve katılımcılardan yüzde 59'unun kendisini dindar olarak nitelediği bir anketi hatırlatan Herald Tribune, hükümetin TBMM'ye sunduğu başörtü teklifinin da halk arasında "muhtemelen büyük destek bulacağını" kaydediyor.

Ancak yazar, AK Parti tarafının, yasağın kaldırılmasının "laiklikle ilgili değil, insan hakları ve özgürlükle ilgili olduğunu savunduğunu" aktarıyor.

Türkiye'de 1970'ten beri çalışmalarda bulunan Jerry White adlı bir akademisyenin görüşlerine de yer veren yazar, White'ın "Demokrasi sadece bir teknoloji değildir. Görüşlerine katılmadığın insanlara hoşgörü göstermeni gerektirir" sözlerine yer veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious