Hergün bir avuç fındık tüketin!

Hergün bir avuç fındık tüketin!.16459
  • Giriş : 04.05.2009 / 12:24:00

Sağlığınız için yeterince fındık yiyor musunuz? Yemiyorsanız yeyin.. Çünkü fındık bir çok derde deva...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Şimşek, araştırma kapsamında Türkiye'de yetiştirilen 16 fındık çeşidini incelediklerini ifade ederek, ''Araştırma sonuçlarına göre, fındığın beslenme ve sağlık açısından büyük önem taşıyan selenyum, krom, Bakır, demir ve çinko açısından zengin, bor, kobalt ve Nikel açısından ise yeterli besin kaynağı olduğu ortaya çıktı'' dedi.

Fındıkta yaşlanma karşıtı, Kanser savaşçısı ve kalp güçlendirici olarak bilinen selenyum, diyabetli hastalar için ensülinin etkinliğini artıran kromun olduğunu vurgulayan Şimşek, selenyumun bilinen en iyi kaynaklarının deniz ürünleri yanında Hindistan ve Brezilya cevizi olduğunu kaydederek, ''Bu besin Maddelerinden sonra selenyumca zengin ve doğal kaynağın fındık olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, Finlandiya, Yeni Zelanda, Mısır, İngiltere, Tayland ve özellikle Çin gibi ülkelerde selenyum eksikliğinden kaynaklanan bazı hastalıkların önlenmesinde fındık tüketilmesi etkili olabilir. Günlük 50 gram fındık, içerdiği kromla yetişkin bir insanın günlük krom gereksiniminin yüzde 75'ni sağlayabilmektedir. Bu özelliğiyle Türk fındık çeşitleri bu ülkelerde pazar imkanı bulabilir. Bu konuda ihracatçılarımız daha çok çalışmalar yapmalıdır'' şeklinde konuştu.

Fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğunun da Altını çizen Şimşek, "Son yıllarda yapılan çalışmalarda kromun, enerji ihtiyacı yüksek olan sporcular tarafından dışarıdan muhakkak alınması gerektiği ortaya çıktı. Sporcuların ayrıca kompleks karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerle vücuda alınmasının daha faydalı olacağı ifade edilmektedir. Bu konular göz önüne alınarak fındık değerlendirildiğinde, fındığın sporcular için eşsiz bir gıda olduğu ortaya çıkmaktadır. Başka bir ifadeyle hem yüksek miktarda krom içerir hem de kromun elverişliliğini artıran yüksek karbonhidrat ve yağ içeriğine sahiptir.''

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Atilla Şimşek, özellikle nikele Alerjisi veya egzama benzeri rahatsızlıkları bulunanların fındık tüketiminde daha dikkatli davranmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

ÖZETLE FINDIĞIN FAYDALARI

Her gün bir avuç yenen fındık, gerginlik ve sinirlere karşı koruyucudur. Enfarktüs riskini yüzde 50 azaltır. Kolestrol düzeyini düşürür. E vitamini sayesinde tıkanmayı önler. Kalp ve damar çeperlerinin korunmasını sağlar. Beyin yaşlanmasını önler. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığı önler. Kalp ve damar hastalıklarını önler. İçeriğindeki bol miktardaki kalsiyum sayesinde kemik ve dişlerin gelişmesinde büyük rol oynar. Çinko içeriği sayesinde büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde büyük rol oynar.Fındığın faydalarına geçmeden önce size bir haber verelim. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklardaki fındığı eritmek için yeni bir proje hazırladı. Projeye göre okullar, sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme yurtları ile askeriyede fındık dağıtılması yine ilk sırada geliyor. Ancak bu kez dikkat çeken bir yenilik daha var: Türkiye'nin gıda yardımında bulunduğu ülkelere gönderilen kolilerin içine de hatırı sayılır miktarda fındık konulacak.

Ayrıca Fındık üretiminde bu yıl 450 bin ile 540 bin ton arasında rekolte beklendiğini kaydeden TMO Genel Müdür Vekili Köse, çiftçinin geriye dönük bütün alacaklarını ödediklerini ifade etti. Fındık, mısır, buğday, çeltik ürünü satan üreticilerin bütün alacaklarını ödediklerini, toplam ödemenin 1,8 milyar liraya ulaştığını aktaran Köse, ödemelerin Ofis kaynakları ve Hazine'den avans şeklinde aktarılan kaynakla yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*