'Herkes 100 yaşına kadar yaşayabilir'

'Herkes 100 yaşına kadar yaşayabilir'.12640
  • Giriş : 23.06.2008 / 16:10:00

Tıptaki gelişmeler her türlü olumsuzluğa rağmen insan ömrünü uzatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yıl 6. düzenlenen "Sağlıklı Yaşamayı Keşfedin! Genç Kalın" konferansı dünyücü ünlü kalp doktoru Prof. Dr. Mehmet Öz'ün de arasında bulunduğu New York Presbyterian Hastanesi doktorlarının katılımıyla gerçekleşti.

Yaşlanmaya yönelik algıları değiştirmeyi konu alan konferansta bir konuşma yapan Öz, burada bulunan 'herkes 100 yaşına kadar yaşayabilir' cümlesiyle başladığı konuşmasında bunun alfabe çorbası, yeşil yaşam olarak adlandırdığı yöntemlerle mümkün olabileceğini söyledi.

Mehmet Öz, bu yöntemlere ilişkin olarak verdiği örnekte maydanoz, zencefil, salatalık, kereviz gibi sebzelerden hazırlanmış içeceği bizzat kendisi içerek gösterdi. Stresten uzak kalınmanın tavsiye edildiği şu günlerde söylenenlerin aksine stresin iyi olduğunu vurguladı. Öz, "Çünkü bir miktar stres yaklaşmakta olan bir tehlike ile başa çıkılabilmesi için biyolojik sistemleri yükseltir" dedi. Öz, bunların haricinde bol bol kahkaha atmak, düzenli uyku, düzenli beslenme, özellikle de Omega3 yağlarının tüketimi yaşlanmayı geciktirdiği gibi ömrü de uzatabilildiğini vurguladı.

Mehmet Öz'ün verdiği en ilginç örnek ise şişe mantarı ile yaptığı rahatlama yöntemi idi. Dişlerin arasına alınacak bir şişe mantarını birkaç dakika boyunca sıkıştırmanın çene ve boyun bölgesindeki TM olarak adlandırılan kasların rahatlaması ve stres birikimin dağıtılmasına yardımcı olacağını belirtti. Ayrıca 'Neti pot' olarak bilinen aletle de sinüs tedavisini kendi kendine mümkün olduğunu verdiği örnekte katılımcılara gösterdi.

Öz, Time dergisi tarafından 2008 yılında dünyayı etkileyen en etkili 100 kişi arasında gösterilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious