Herkes aklını başına alsın!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak'ta yaşanan saldırılara dikkat çekerek, "Bütün bunlar bizim kaygımızı haklı çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Onun için Türk, Kürt, Arap, Sunni, Şii herkesin aklını başına alması ve kendi topraklarında beraber kardeşçe yaşamanın yolunu bulmaları gerekiyor" dedi.
Gül, Hırant Dink'in öldürülmesi sonrası ortaya çıkan kurumlararası çekişmenin olmaması gereken bir konu olduğnu söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, bir dizi resmi temasta bulunmak üzere ABD'ye gitti. Bu ülkeye hareketi öncesinde Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Abdullah Gül, Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak ABD Meclisi'ne bilgilendirme yapacağını belirterek, TBMM Başkanı kararıyla da bu konuda bilgi sahibi olan milletvekillerinin ABD Meclis üyelerini bilgilendirdiğini, kendisinin de bu kararı doğru bulduğunu kaydetti.

Bir soru üzerine, Irak'taki son gelişmeleri değerlendiren Gül, Irak'ta en son yaşanan intihar saldırısında ölenlerin sayısına dikkat çekerek, "Maalesef büyük bir yangın var. Kerkük'te de bazı olaylar oluyor. Bütün bunlar bizim kaygımızı haklı çıkarıyor. Irak'ın içerisinde bu kadar kargaşa ve ateş varken, bunun başka yerlere yansımaması gerekir. Onun için Türk, Kürt, Arap, Sunni, Şii herkesin aklını başına alması gerekiyor. Kendi topraklarında beraber kardeşçe yaşamanın yolunu bulmaları gerekiyor. Tabii ki bunlarla ilgili görüşlerimizi paylaşacağız. Çünkü ABD şu anda Irak'ta büyük bir fonksiyon görüyor" dedi. Gül, bütün komşu ülkelerin Irak'ta pozitif rol oynaması için bu ülkelerin görüşlerini muhakkak alınması gerektiğini de söyledi.

ABD Ortak Vizyon Belgesi ile ilgili bir soru üzerine Gül, belgede Türkiye ile bir çok konuda işbirliği içinde olmayı ve beraber çalışmayı öngürüldüğüne işaret ederek, "Zaten bu doğrultuda çalışıyoruz. Sadece başkanlar, bakanlar seviyesinde değil. Bürokratlar arkadaşlarımız çerçevesinde de yakın işbirliği var" dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yakın ilişkilerinin olduğunu hatırlatan Gül, Moon'dan Kıbrıs konusuna daha sıkı sarılmasını isteyeceğini söyledi.

Bir gazetecinin, Hırant Dink'in öldürülmesi ile ilgili olarak kurumlar arasında bir çatışmanın yaşandığını hatırlatması üzerine Gül, "Bunların olmaması lazım. Bu kurumların hepsi Türkiye'nin kurumlarıdır. Bunun ötesinde sıkı çalışmaları ve birbirlerini kıskanmamaları gerekir. Bu kurumlarımız büyük bir dayanışma içerisinde olmaları gereken kurumlardır. İstihbaratları çok iyi paylaşmaları gerekir. Beraber operasyonları vardır. O bakımdan bunların hepsinden bizim övünç duyduğumuz, giderek daha güçlendirmek için her türlü imkanı verdiğimiz kurumlarımızdır. Bu kurumlarımızın arasındaki işbirliği ve dayanışma şüphesiz ki yanlış yapanlara fırsat vermeyecektir. Tabii ki her kurumun içerisinde bireysel farklı görüş ve davranış içerisinde olanlar çıkmış olabilir. Önemli olan kurumların genel istikametleri ve beraber çalışma anlayışlarıdır" diye konuştu.

ÖNCE RİCE SONRA MOON İLE GÖRÜŞECEK

Gül, ABD'deki temaslarında, Irak'taki gelişmeler ve Amerikan Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili yasa teklifine ilişkin Türkiye'nin görüşlerini aktaracak. Dışişleri Bakanı Gül, ABD gezisinin ilk bölümünde, Başkent Washington'da temaslarda bulunacak.

Abdullah Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Savunma Bakanı Robert Gates ve Başkan George Bush'un ulusal danışmanı Stephen Hadley ile görüşecek. Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Tom Lantos ve komite üyeleriyle de görüşecek olan Gül, 8 Şubat'ta New York'a geçerek, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile görüşecek, ardındanm Dış Politika Konseyi'nde konuşma yapacak. Bakan Gül'ün 9 Şubat cuma günü Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious