Herkes cep'le konuşacak

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen Nokia World Konferansı'nda, mo-bil iletişim dünyasının geleceği tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kon-ferans'ın açılış konuşmasını yapan Nokia CE-O'su Olli-Pekka Kallasvuo, cep telefonu pazarının beklenenden daha hızlı büyüyerek, 2007'de 3 milyar abone eşiğini aşacağını açıkladı. Araştırmalar, abone sayısının 2010'da 1 milyar kişi daha artarak 4 milyara çıkacağını gösteriyor.

İTİCİ GÜÇ İNTERNET

Mobil endüstrinin büyümesinde en büyük itici gücün mobil internet kullanımının yaygınlaşması olduğunu savunan Kallasvuo, müzik, mobil TV ve navigasyon servislerinin hem gelişmekte olan, hem de olgun pazarlarda cep telefonu kullanımını artıracağı öngörüsünde bulundu.

Konferansta ayrıca her gün 1 milyon 300 bin kişinin cep telefonu sahibi olduğuna dikkat çekildi. İlk kez cep telefonu sahibi olan kullancıların büyük çoğunluğu Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan pazarlardan geliyor. İlginç bir veri de, pek çok kullanıcının yaşamlarının ilk telefon görüşmelerini karasal hatlar yerine cep telefonundan yapıyor olması. Bu rakam şimdiden 500.000'e ulaştı.

Nokia kullanıcıları arasında yapılan kapsamlı bir araştırma cep telefonu üzerinden internet kullanımının hızla yayıldığını da gösteriyor. Bu alanda başı çekenler ise yüzde 36'lık oranla internete cepten giren 18-24 yaş arasındaki genç kuşak. AA

En hızlı büyüyenler Hindistan ve Çin

1 MİLYAR kullanıcı sınırını 2002, 2 milyar kullanıcı sınırını da 2005'te gören cep telefonu pazarı, Hindistan ve Çin'in büyümesiyle 3 milyar kullanıcıya tahmin edilenden 1 yıl önce ulaşacak. Türkiye'de ise mobil telefon kullanıcılarının sayısı 40 milyon. Mevcut telefon satışlarının yüzde 65 gibi yüksek bir oranını yenileme satışları oluştururken, 3. nesil ağların yayılması ve multimedya telefon sayısının artmasıyla yenileme satışlarının 2010'da yüzde 80'lere çıkması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious