Herkes istediği zaman istediği yerde toplantı yapamaz

  • Giriş : 21.03.2008 / 14:09:00

Kesmez, "Herkes istediği zaman istediği yerde toplantı yapamaz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın valilik ve Emniyet Müdürlüğü hakkında yaptığı açıklamaya Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'den aynı sertlikte cevap geldi.

21 Mart günü haricinde yapılacak herhangi bir gösteriye izin verilmeyeceğini belirten Kesmez, "Herkes istediği zaman istediği yerde toplantı yapamaz." dedi.

DTP'nin, Nevruz'u 22 Mart'ta kutlamak istemesine valilikten gelen olumsuz yanıt sonrası yaşanan kriz giderek tırmanıyor.

Bugün sabah saatlerinde alınan karar doğrultusunda Nevruz alanına yaklaşık bin polis giderek güvenlik önlemlerini aldı.

Nevruz alanına gelen Emniyet Müdürü Salih Kesmez, kendilerinin güvenlik önlemlerini aldığını, fakat kimsenin gelmediğini söyledi.

Nevruz kutlaması için 21 Mart'a izin verildiğini belirten Kesmez, bugünün dışında herhangi bir gün yapılacak gösteriye izin verilmeyeceğini kaydetti.

DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın çıkabilecek olaylar ve sıkıntılardan sorumlu olmayacaklarını söylemesine ise Kesmez, "Dün değişik açıklamalar oldu. Herkes sorumluluk sahibi olması lazım. Herkes ilin güvenliğinden en az benim kadar sorumlu. Bu sorumluluğun bilincinde olunması lazım. Yoksa herkes kanun karşısında bunun hesabını verir. Toplumu germenin stres yapmanın hiçbir gereği yok." dedi.

Kesmez, "Bu bayram biliyorsunuz Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar Türklerin bulunduğu her yerde kutlanan bir Nevruz Bayramı. Bütün kanallar yayın yapıyor. Oralarda coşku içinde kutlanıyor. Ama maalesef ülkemizde bu biraz değişik algılanıyor." şeklinde konuştu.

Salih Kesmez, yarın DTP'nin Nevruz alanında bir basın açıklaması yapacağını ifade etti.

Kesmez, "Burada az bir kuvvetle önlem alınacak. Çünkü bir basın açıklamaları yapma hakları var. O basın açıklamasını yaparlarsa tertibat alacağız. Şehir merkezinde de tertibat alacağız. Tabi bir olay beklediğimizden değil, ama biz her türlü tertibatı almalı ve duruma göre hazır olmamız lazım." diye konuştu.

Öte yandan, Emniyet Müdürlüğü'ne yeni silahların geldiğini de ifade eden Kesmez, toplumsal olaylarda Avrupa ülkelerinin kullandığı silahların artık kendilerinde de olduğunu söyledi.

KİMSE GELMEYİNCE POLİSLER Futbol OYNADI

DTP'liler Nevruz alanına gelmeyince güvenlik önlemi için bulunan polisler Futbol oynayıp, semaver çayı içti.

Evlerden polislere çay ikramı yapılırken, arama noktalarındaki polis memurları ise kimsenin Nevruz'a gelmemesi nedeniyle yoldan geçmek isteyen araçlara izin verdi. Sağlık Müdürlüğü'nde görevli olduğu anlaşılan resmi bir aracın geçişini çeken gazetecilere araç şoförü tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious