Herkes onu okuyor soruları sorulacak - sınav sonuçları - Herkes onu okuyor ödülleri 2014

Herkes onu okuyor soruları sorulacak - sınav sonuçları - Herkes onu okuyor ödülleri 2014.10267
27.01.2014 / 10:47:15

Herkes onu okuyor yarışması büyük ilgi görüyor. Binlerce vatanda hep birden O'nu okuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in hayatıyla ilgili kitap okumaya teşvik amacıyla düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ projesi başladı. Peygamber Yolu Derneği tarafından düzenlenen 'Herkes O'nu Okuyor' adlı programın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Peygamber Efendimiz'i daha iyi tanımak için düzenlenen program, ortaokul, lise ve yetişkin olmak üzere 3 ayrı kategoride gerçekleştirilecek. Program kapsamında tüm katılımcılar Hazreti Muhammed ile ilgili kitaplar okuyacak. 24 Mart'a kadar verilen sürenin sonunda tüm katılımcılar sınava tabi tutulacak. Büyük ödül ise dereceye giren 1.400 kişinin umreye gönderilmesi olacak.

Peygamber Efendimizi hakkıyla tanımak ve tanıtmak için yola çıkan Peygamber Yolu Derneği, “Herkes O’nu Okuyor” kampanyasını başlattı. Dernek tarafından seçilen kitapların okunması sonucunda yapılacak sınavda dereceye girenleri başta umre olmak üzere sürpriz hediyeler bekliyor.
Peygamber Efendimiz, insanlık semasına bir güneş gibi doğarak bütün karanlıkları aydınlatmıştır. O’nun getirdiği mesaj bir huzur kaynağıdır. İnsanlığa yeniden bu huzuru götürmenin yegâne çaresi, insanımıza O’nu ve O’nun getirdiği nûru tanıtabilmektir.

Bu amaçla geçtiğimiz günlerde bir dernek kuruldu: Peygamber Yolu Derneği. Salı günü derneğin basın tanıtımı yapıldı. Amaç, Peygamber Efendimizi her yönüyle bütün insanlığa tanıtmak.

Malumunuz Efendimiz, sadece yaşadığı dönemin insanlarına gönderilmemiştir; O, bugünlerin olduğu gibi yarınların da peygamberidir. Peygamber olarak yaşadığı 23 yılın içinde kıyamete kadar yaşanması muhtemel bütün problemlerin cevabı vardır.

Allah Resulü, her yönüyle problem olan bir topluma muhatap olmuş ve onları yetiştirerek bütün dünyaya örnek bir nesil haline getirmiştir. Çözülmez gibi görünen problemleri çözmüş ve bu çözümün nasıl olacağını da bizzat uygulamak suretiyle herkese göstermiştir.

Derneğin amacı ne?

Allah Resulü’nün uyguladığı metodolojinin günümüzün problemlerini de çözebilmesi için söz konusu yöntemlerin bilinir olması gerekiyor. Fakat bu metodoloji, tefsir, hadis ve fıkıh gibi temel İslamî kaynaklara serpiştirilmiş durumda. İşte Peygamber Yolu Derneği, kurmuş olduğu “peygamberyolu.com” sitesi ile sözünü ettiğimiz kaynakları bu gözle taramak suretiyle Efendimizin yaşadığı asır ile günümüz arasında yepyeni bir bağ kurmayı ve günümüz problemlerin çözümüne nebevî bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

Peygamberyolu.com sitesinin en dikkat çekici yeri, “Risâlet Günlüğü” bölümü. Bu başlık altında, Efendimizin peygamberlik vazifesi ile görevlendirildiği günden itibaren hangi gün hangi âyetin geldiği, öncesinde nelerin yaşandığı ve gelen âyetle neyin ne kadar değiştiği, Efendimizin, hangi beyanını nerede ve kime söylediği, genel anlamda sünnetin toplumu dönüştürme aşamaları, hangi sahabenin ne zaman Müslüman olduğu, hangi hükmün ne zaman ve hangi aşamalarla gündeme geldiği ve konuyla ilgili son noktanın ne zaman konulduğu gibi hususları öğrenebileceğiz.

Kaybedeni olmayan yarışma

Derneğin bir diğer projesi ise “Herkes O’nu Okuyor” kampanyası. Kampanya ile yediden yetmişe herkesin Peygamber Efendimizin hayatını okuması hedefleniyor. Bu amaçla dernek, ilahiyatçı akademisyenlerden oluşan bir ekip kurmuş. Uzman ekip okunacak kitapları tespit etmişler.
Başvurular 7 Ocak tarihinden itibaren başladı. 24 Mart son tarih. Sınavlar 31 Mart ile 12 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Ödüller de oldukça cazip: Yüzlerce umre, dizüstü bilgisayar, mini tablet, akıllı telefon ve binlerce sürpriz hediye. Detaylı bilgi için “herkesonuokuyor.com” sitesine bakabilirsiniz.

Ülkemizde daha önce Peygamber Efendimiz Mevlid Kandilleri münasebetiyle bir gün, Kutlu Doğum Haftası ile bir hafta gündem oluyordu. Bu proje ile neredeyse yılın dört ayında her tarafta insanlar aşk ve şevkle O’nun huzur iklimini yudumlayacaklar. Emeği geçen herkese teşekkürler.

SÖZÜN ÖZÜ

1) Peygamber Efendimizin doğumu, bütün insanlığın da yeniden doğumu sayılır.

2) O’nun nurlu hayatı bizim için en ideal örnektir.

3) Ümmeti olarak bize düşen O’nu her yönüyle tanımak ve tanıtabilmektir.

BİR SORU BİR CEVAP

YÜZÜSTÜ YATMAK HARAM M?

Soru: “Kendimi bildim bileli hep yüz üstü yatarım. Geçen gün bir arkadaşım bu şekilde yatmanın dinen haram olduğunu ve günaha girdiğimi söyledi. Ne dersiniz?” Rumuz: Black

Yüzüstü yatma fiiline elbette haram diyemeyiz. Ancak Peygamber Efendimizin (sas) böyle bir yatış şeklini uygun görmediğini söyleyebiliriz.
Hadis kaynaklarımıza baktığımızda Allah Resulü’nün, mescidde yüzüstü yatan birisini, “Bu şekilde yatmak Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir” ifadeleriyle ikaz ettiğini görüyoruz. (Ebû Dâvud, Edeb, 95)

Bu ifadelerden Peygamber Efendimizin yüzükoyun yatmayı uygun görmediği açıkça anlaşılıyor. O yüzden yüzüstü yatma haramdır denmese bile böylesi bir yatış şeklinin adaba aykırı olduğunu söyleyebiliriz.

Peygamber Efendimizin sakındırdığı bu yatış biçiminden uzak durmak biz Müslümanlar için şüphesiz en uygun ve en doğru yoldur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*