'Herkese aynı reçete tutmuyor'

'Herkese aynı reçete tutmuyor' .11463
  • Giriş : 29.01.2009 / 18:58:00

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, IMF'le ilgili olarak," Hiçbir şey eskisi gibi değil. IMF artık herekse aynı reçeteyi yazmaması gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre'nin Davos kasabasında bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olan Şahenk küresel mali kriz ve Türkiye - IMf görüşmeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'HERKESE AYNI REÇETE FAYDA SAĞLAMIYOR'

Şahenk şöyle konuştu:

"Bu programa başladığımız zaman programın başta belirtilen şartlarda devam etmesi gerekiyor. Hükümetimizin, Türkiye'nin mevcut şartlarına uyan bir anlaşma için bastırdığını ve uzamanın bu yüzden olduğunu tahmni ediyorum. Detayları bilemeyiz ama hükümetin, Türkiye'niin bugünkü fotoğrafını iyi çektiğini düşünüyorum. IMF herkese aynı reçeteyi uygularsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Bu reçete artık tutmuyor bunu görmek lazım."

AÇGÖZLÜLÜK VE DENETİM EKSİKLİĞİ

Ferit Şahenk, globak mali krizin sadece konut krizinden kaynaklanmadığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Bu sadece mortgage krizi değil. Son 15- 20 yıldır sistemde bir dengesizlik var. Sonunda bir yere kadar gitti ve hatalar bir yerde patladı. Özellikle finans sektöründe prim ve yükse maaş kaygıları gereksiz rekabet ortamı oluşturdu. Bu krizde inanılmayacak hatalar yapıldı. Bazı kurumlardaki profesyonellerin riski iyi yönetemediğine şahit olduk. Denetleme tarafında da bazı boşluklar bizi bugünlere getirdi."

'BEKLENTİLER ÇOK ÖNEMLİ'

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı şöyle konuştu:

" Krizin seyri ABD'nin alacağı önlemlerle paralel. Özellikle Obama'dan büyük beklenti var. İnşallah beklentiler boşa çıkmaz. Eğer tersine giderse gidişat daha kötü olur. Çıkış yine ABD'dne başlayacak. Tüketimin, teknolojinin, inovasyonun merkezi ABD. Bu ülkenin ekonomisi yukarıya giderse tüm ülkeler kazanır. ABD tahvil basacak, Çin ucuz üretecek döneminin artık bitmesi gerekiyor. Buradaki en önemli faktör ABD ve Avrupa'daki bankaların ayağa kalkmasıdır. Bazen böyle derin krizlere acı reçete yazılır. Bizde 2001'de bankacılığın yeniden yapılanmasıyla ilgili önemli kararlar alındı ve BDDK gibi bir kurum doğdu. İnsanların biraraya gelmesi çok önemli. Bu işi beraber çözeceğiz. Avrupa ve ABD'de Türkiye'dekinden çok daha kötü bir tablo var."

'IMF ANLAŞMASI ÇOK ÖNEMLİ'

Ferit Şahenk," 2009'da dünyaya paralel olacağız. Cari açık yine bir problem olacaktır. İç talep 2009'da düşecek. Türk bankalarında, batılı bankalarda olduğu gibi kötü aktifler yok. IMF anlaşması bizim için çok önemli. İmzalanırsa Türkiye çok rahat eder."

Krizin iyileşme sürecindeki ilk sinyallerinin bankacılık sektöründen geleceğini kaydeden Şahenk," Önce bankacılık sisteminin düzelmesi gerekiyor. Bunun için denetleme mekanizmalarının da çok iyi işlemesi gerekiyor. İnsanlar artık daha az haarcama yapıyor. Krizlerden ders çıkarmak lazım ancak bunun da geçici olduğunu bilmemizde fayda var" dedi.

'MİLLİ PİYANGO'YU İSTİYORUZ'

Doğuş Grubu şirketlerinin kriz ortamında fırsatları değerlendireceğini ifade eden Şahenk," Milli Piyango Doğuş Grubu için önemli bir fırsat. Bu bizim için önemli bir portföy yatırımı. Çok güzel ortaklarımız var. Uygun görülürse ihaleye girip almak istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*