'Herkesin benimseyeceği bir karar olacaktır'

'Herkesin benimseyeceği bir karar olacaktır'.11785
  • Giriş : 01.06.2008 / 22:43:00

Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin, AK Parti'nin kapatılması davasına ilişkin olarak, "Anayasa Mahkemesi ne yapması gerekiyorsa onu mutlaka yapacaktır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sonunda verdiği kararı da birileri reddetse, birileri kabul etse de mutlaka netice hasıl edecek, herkesin benimseyeceği bir karar olacaktır" diye konuştur.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) tarafından Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı ve İstanbul Barosunun işbirliğiyle düzenlenen ''Hukuk Devletinde Suç Yaratılmasının ve Suçun Aydınlatılmasının Sınırları Uluslararası Sempozyumu''ndaki ''Özgürlükçü Ceza Hukukunda Tamamlayıcı Ceza Kuralları'' konulu oturumun başkanlığını yapan Şirin, daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Osman Şirin, devam eden bir davayla ilgili hiçbir kimsenin, özellikle bir yargıcın yorum yapmadığını ve taraflar ile toplumun da yapmaması gerektiğini söyledi.

Şirin, dinleme iddialarıyla ilgili de şunları söyledi:

''Farklı sesler benimsenebilir, ama herkes bu ülkede iletişim hakkının, iletişim hürriyetinin korkusuzca ve devletten endişe etmeden, bir derin devlet faktörüyle haberleşmesinin zedelenmesine imkan vermeden korunmasını amaçlar. Onun için ona herkes sahip çıkar. Yoksa benim bu sözlerim hiçbir zaman herhangi bir tarafı tutmaz, öteki tarafı rencide etmez. Tarzım da değildir. Esasen herkes aynı ortak şarkıyı söylüyor.''

Şirin, bir gazetecinin ''söz konusu dinleme olaylarının halkı tedirgin edip etmediği'' yönündeki sorusu üzerine de halk ve devlette o yönde endişeler olduğunu ifade etti. Halkın devletten istediği özgürlüğün, devletin hedefi olması gerektiğini belirten Şirin, bu noktada kimsenin çatışmadığını söyledi. Bunların, temel ilkenin hürriyetler olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini belirten Şirin, ''devleti bireyden önce koruma'' tarzındaki bir düşüncenin dünyada reddedildiğini kaydetti. Osman Şirin, bireyi korumak suretiyle devleti korumak fikrinin ön plana çıktığını, bireyin korunmasıyla aslında devletin de korunmuş olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious