Herkesin diyeti kendine

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Sağlıksız zayıflama diyetleri kalp ritminde bozukluktan tansiyon düşüklüğüne, saç dökülmesinden baş ağrısına kadar pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları tek tip besine dayalı şok diyetlerden kaçınmaları konusunda uyarıyor.
Sağlık Bakanlığı, sağlıksız zayıflama diyetlerinin önemli sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekerek, vatandaşları bu diyetler konusunda uyardı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada , doktor kontrolü olmadan uygulanan sağlıksız diyetlerin; baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sağlık sorunlarına yol açtığı belirtildi.

Kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetlerle tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Zayıflama diyetleri uygulanmadan önce, boya uygun ağırlık saptanmalı, uygun ağırlık sözkonusu ise kilo almaktan kaçınılmalı. Kilo fazlalığı ve şişmanlık varsa önce ağırlık artışı önlenmeli, daha sonra ağırlık kaybı hedeflenmeli. Aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka uzak durulmalı, ağırlık kaybı için bireyin cinsiyeti, yaşı, boyu ve fiziksel aktivitesi dikkate alınmalı, kişinin beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programı uygulanmalı" denildi.

Açıklamada, sıvı tüketiminin önemine dikkat çekilerek, sağlıklı bir ağırlık kaybı için günlük en az 2-3 litre su tüketilmesi gerektiği bildirildi.

İnsan vücudunun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bütün besin öğelerine gereksinim duyduğu vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır.

Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır.

Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkiliyor.

Zayıflama diyetlerinde günlük alınacak enerji ile karbonhidrat, protein, yağ ve diğer besin öğelerinin miktarı belirli oranlarda ve dengeli olmalı.

Zayıflama diyeti uygulayan kişilerin günde 3 ile 6 öğün arasında sık sık ve azar azar beslenmeleri gerekiyor.

Sık aralıklarla beslenme gereğinden fazla yemeyi önler, acıkmayı geciktirir ve bir sonraki öğünde besin alımını azaltır.

Yemekler pişirilirken de haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli, kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınılmalı."

ZAYIFLAMA DİYETLERİ BİREYE ÖZGÜ OLMALI

Zayıflama diyetlerinin bireye özgü olması gerektiği vurgulanan açıklamada şu önerilere yer verildi:

-Diyet tedavisi mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yapılmalı, ağırlık kaybı haftada 0.5-1 kilogramı geçmemeli, diğer bir deyişle kişi yavaş ve uzun bir sürede zayıflamalı.

-Yağlı besinler tokluk hissi verdiği ve yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağladığı için, diyetin yağ miktarı çok azaltılmamalı, günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30'u yağlardan sağlanmalı.

-Sağlıklı beslenmede yağ türüne de dikkat edilmeli, yemeklerde kullanılan yağın bir kısmının zeytinyağı ve fındık yağı, bir kısmının da mısırözü, soya veya ay çiçek gibi bitkisel sıvı yağlar olmasına özen gösterilmeli, ancak aşırı yağlı besinler ve kızartmalardan kaçınılmalı.

-Tatlı, pasta gibi şekerli besinlerin tüketimi azaltılmalı, kuru baklagiller grubuna giren nohut, mercimek, kuru fasülye gibi kompleks karbonhidratların tüketimi ise daha çok tokluk sağladığı için artırılmalı.

-Zayıflama diyetlerinin posa yani lif içeriği yüksek olmalı, posalı yiyecekler grubuna giren; sebze, meyve, kurubaklagiller, kepekli un ve kepekli ürünlerin kişinin midedeki sindirimini ve mide boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini uzattığı ve ağırlık kaybetmesine yardımcı olduğu unutulmamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious