'Heron'un gözü Bayık ve Karayılan üzerinde olacak

'Heron'un gözü Bayık ve Karayılan üzerinde olacak.9236
  • Giriş : 04.01.2008 / 06:35:00
  • Güncelleme : 04.01.2008 / 00:27:12

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'nın elebaşlarını izlemek üzere ikinci bir insansız hava aracı almaya karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Heron tipi uçaklar, operasyon sonrası şehirlere inip sivillerin arasına karışan PKK'nın elebaşları Murat Karayılan ve Cemil Bayık'ı gözetleyecek.

Sınır ötesi operasyonla Kandil başta olmak üzere Kuzey Irak'taki PKK kamplarını vuran TSK, Güney'deki yerleşim yerlerine kaçan PKK yöneticilerinin peşini bırakmamakta kararlı. Murat Karayılan, Cemil Bayık gibi yöneticiler başta olmak üzere PKK liderleri sadece dağlarda değil, artık saklandıkları Musul ve Erbil'de de 24 saat izlenecekler. Heron tipi İnsansız Hava Aracı ile Kandil'i izleyen TSK, ikinci bir uçak daha aldı. Böylece 2uçakla PKK dağda ve şehirde kademeli olarak takip edilecek.

ERBİL'DE DE İZLENECEKLER

Operasyon sonrası Kandil'deki karargahlarında tutunamayacağını anlayan PKK yöneticilerinin, örgüt mensuplarını bırakarak Irak'ın güneyine doğru çekildikleri tespit edildi. Bir süredir aralarında telefon konuşmalarını ve telsiz haberleşmelerini durduran PKK yöneticilerinin Erbil ve Musul başta olmak üzere şehir merkezlerine inerek, sivil halkın arasına karıştıkları belirlendi. Kandil başta olmak üzere PKK'nın dağlardaki mağara ve karargahlarını sürekli gözetim altında tutan TSK, Irak'ın güneyine doğru kaçan PKK yöneticilerinin de rahat hareket etmelerine imkan sağlama niyetinde değil. İkinci İnsansız Hava Aracı'nın Batman'da konuşlandırılmasının ardından daha önce Batman'daki yer istasyonu aracılığıyla görev yapan ilk İnsansız Hava Aracı, Türkiye-Irak sınırına en yakın bir noktaya kaydırılacak. Böylece Türkiye sınırından en az 200 kilometrelik bir mesafe sürekli gözetim altında tutulacak. Ayrıca 110 kilometre uzakta bulunan Kandil'deki PKK karargahları ise iki İnsansız Hava Aracı'nın da menzilinde olduğu için örgütün tüm faaliyetlerini izleme imkanına kavuşacağız.

SİVİLERE KARIŞTILAR

Daha önce Erbil ve Musul'da özel kadınları ziyaret ettikleri tespit edilen Murat Karayılan başta olmak üzere PKK yöneticilerinin, TSK'nın 16 Aralık'tan itibaren devam eden operasyonları nedeniyle Irak'ın içlerine doğru çekildikleri tespit edildi. İran'ın PJAK'a karşı operasyonları nedeniyle PKK yöneticilerinin İran'a geçmek yerine Irak'ın güneyine doğru yayılarak, şehirler başta olmak üzere sivil yerleşim alanlarına gizlenmeye çalıştıkları belirlendi.

Bunun üzerine bu ay içerisinde faaliyete girecek şekilde 15.5 Milyon dolara yeni bir İnsansız Hava Aracı alındı. Kuzey Irak'a yönelik 2 İnsansız Hava Arac ile sesli ve görüntülü istihbarat faaliyeti yürüten TSK'nın nefesi, kış aylarında da PKK'nın ensesinde olacak.

Kandil bizim için BGG evi gibi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "PKK, artık ayağını denk alsın. Unutmasın ki; artık bizim için onların kampları 'BBG Evi' gibidir" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious