Herschel Teleskobu ışık alıyor

Herschel Teleskobu ışık alıyor.14843
  • Giriş : 15.06.2009 / 22:31:00

Avrupa Uzay Kurumu'nun (ESA) iddialı projesi, yıldızların oluşumunu inceleyecek dev Herschel teleskobunun aynası, koruyucu kapağın açılmasından sonra ilk kez ışık almaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ESA'dan yapılan açıklamada, Almanya'nın Darmstadt kentindeki kontrol merkezinden verilen komutla kapağın açılmasından sonra teleskobun aynasının ışık almaya başladığı belirtilerek, bir dizi doğrulamanın ardından teleskobun birkaç hafta içinde gözleme hazır hale geleceği kaydedildi.

Uzaya şimdiye dek gönderilen en büyük teleskop olan Herschel'in aynası ve cihazları, milyarlarca ışık yılı uzaktaki gök cisimlerini kızılötesi ışınımda tespit edebilmenin koşulu olan mutlak sıfıra (eksi 273 santigrat derece) yakın sıcaklıkta helyumla soğutuluyor.

Büyük Patlama'nın (Big Bang) ardından kainatın ilk evresini daha iyi anlamayı hedefleyen Planck uydusuyla 14 Mayısta Fransa'nın Kourou uzay üssünden Ariane-5 roketiyle uzaya gönderilen Herschel Gözlemevi ve Teleskobu şu anda Dünya'dan 1,4 milyon km uzakta bulunuyor.

3,5 metre çapında aynası bulunan Herschel uydusu, gerek çok uzaktaki yıldızlara, gerekse "yakınlardaki" molekül bulutlarına bakarak, genç yıldızların oluşumunu anlamaya çalışacak.

Herschel'deki üç cihaz, en az enerji yayan en soğuk gök cisimlerini tespit edebilmek için kızılötesi ışınımları inceleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*