Herşey babam için! SABAH

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Esra Çelikkol, ölümle pençeleşen babasına karaciğerini vermek için üç ayda 30 kilo zayıfladı, şimdi ikisi de sağlıklı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YILLARCA DENEDİ ÜÇ AYDA BAŞARDI
Babasının hayatı söz konusu olunca, Esra doktorlarla elele verdi ve üç ayda tam 30 kilo zayıfladı. Karaciğerindeki yağlanma azaldı. Üstelik olaydan habersiz olan babasına durumu hiç hissettirmedi.

BABASINA HAYAT VERMENİN MUTLULUĞU
Esra artık nakil için hazırdı. Baba- kız karşılıklı ameliyathanelere yatırıldı. Operasyon sonrası uyandıklarında Esra babasına hayat vermenin, babası da hayata dönüşün sevincini yaşıyorduBir türlü kilo veremeyen Esra Çelikkol karaciğer hastası olan babasına nakil yapılabilmesi için 3 ayda 30 kilo verdi.

Turizmci Esra Çelikkol bir çok kez kilo vermeyi denedi, çeşitli diyetler uyguladı ancak başarılı olamadı. Fakat öyle bir noktaya geldi ki, yıllarca sürdürdüğü kilo verme savaşını bu kez kazanmak zorundaydı. Hem de canı kadar sevdiği babası için. Adem Çelikkol beş yıldır karaciğerinden sorun yaşıyordu. Son dönemde hastalığı artık geri dönüşü olmayan bir viraja girmişti ve karaciğer nakli gerekiyordu. Aile üyelerinden uygun karaciğer aranmaya başlandı. Çelikkol'un büyük kızı Selda'nın karaciğeri yeterince büyük değildi ve babasının yaşamına yetmiyordu. Aynı şekilde küçük kızı Selva'nı n da karaciğeri yeterli gelmedi. Son çare ailenin ortanca kızı Esra'nın karaciğeriydi. Kan grupları uygun çıktı ve karaciğer babaya uyumluydu. Ama bir sorun vardı, Esra 103 kiloydu ve karaciğerinde yüzde 30'dan fazla yağlanma vardı. Florance Nightingale Transplantasyon Birimi toplandı ve bu şekilde nakil yapılamayacağını aileye açıkladı. Ama çareler tükenmiş değildi. Bundan sonrası nı nakli gerçekleştirecek olan Genel Cerrahi Uzmanı Karaciğer Safrayolu hastalıkları ve Transplantasyon Biriminden Prof. Dr.Yıldıray Yüzer anlatıyor: "Esra ile ilk incelemeleri yaptığımda karaciğerinin yüzde 30'un üzerinde yağlanma olduğunu, Esra'nın kilosunun normalden fazla olduğunu saptadık. 'Hiçbir şey yapamıyoruz, senin karaciğerin uymuyor' deyip çoğu yerde yapıldığı gibi olayı kendi haline bırakabilirdik. Ama kilolardan kurtulabileceğini anlattık. Esra üç aylık dönemde çok iyi işbirliği yaptı. Onun babasına yaşam verme kararlı lığından çok etkilendik. Çok güzel kilo verdi, karaciğer dokusundaki yağlanma yüzde 5'e indi."

BABASI BİLMİYORDU
Esra bir ömür boyu yapamadığını üç ayda yaptı ve otuz kilo verdi. Artık nakil için hazırdı. Ama bundan babasının haberi yoktu. Çünkü o durumunun ciddiyetini bilmiyordu. Adem Çelikkol yaşadı klarını anlatırken gözyaşları da yanakları ndan süzülüyor: "Ona kıyamadı m. Katiyen olmaz dedim. Sonra beni ikna ettiler." Prof. Dr. Yıldıray Yüzer, Esra'nın karaciğerinin yarısını çıkarırken, Prof. Dr. Yaman Tokat diğer ameliyathanede Esra'dan alınan karaciğeri babasına taktı. Uyandıklarında Esra babasını kurtarmanın, babası Adem Çelikkol ise hayata dönüşün sevincini yaşıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious