Herşey bu maça bağlı

Herşey bu maça bağlı.14562
  • Giriş : 17.11.2007 / 11:55:00

A Milli Futbol Takımı bugün Norveç’le tarihinin en önemli maçlarından birini oynayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

# Kazanırsak, 2008 Avrupa ŞampiyonasıFinalleri nin kapısını açmakla kalmayıp, değeri parayla ölçülemeyecek yararlar elde edeceğiz.

# Kaybedersek, futbolumuz kaosa girecek. Ulusoy ve Terim üstündeki baskılar artacak. Turizm ve tekstil sektörleri bile olumsuz etkilenecek...

A Milli Futbol Takımı bugün Norveç’le tarihinin en önemli maçlarından birini oynayacak. 2008 Avrupa Şampiyonası Elemeleri C Grubu’nda 18 puanla üçüncü sırada yer alan ay yıldızlı ekibimiz, 20 puanla grup ikincisi olan rakibini yendiği taktirde avantajı eline geçirecek. Beraberlik dahi şansımızı mucizelere bırakacak. Hem Türkiye hem Norveç son maçlarını iddiası olmayan takımlarla yapacak. Türkiye’nin İstanbul’da Bosna-Hersek, Norveç’in de deplasmanda Malta ile karşılaşacağı göz önünde alındığında, beraberliğin işimize yaramayacağı net bir şekilde ortaya çıkıyor. Yenilmemiz durumunda ise Norveç, bitime bir maç kala finalleri garantileyecek.

Milli takımımızın Norveç’i saf dışı bırakarak 2008 Avrupa Şampiyonası’na katılması Türkiye’ye maddi ve manevi açıdan büyük kazançlar sağlayacak. Başarısızlık durumunda kayıplarımız hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyük olacak. Norveç maçının sonucuna göre kazanacaklarımız veya kaybedeceklerimiz şöyle:

Moralimiz yükselecek

1 Kazanıp Avrupa Şampiyonası’na gidersek, terör saldırıları nedeniyle son dönemde sıkıntılı günler yaşayan Türk halkı büyük moral kazanacak.

UEFA para dağıtıyor

2 UEFA, Avrupa Şampiyonası’na katılan ülkelere 7.5 milyon Euro ayak bastı parası ödüyor. Ayrıca, grup maçlarında her galibiyete 1 milyon, beraberliği 500 bin Euro ödül veriliyor. Çeyrek finale çıkmak 3 milyon, yarı final 4 milyon, final ödülü ise 6 milyon Euro.

Prestijimiz için önemli

3 2002 Dünya Kupası’ndaki üçüncülüğün ardından 2004 Avrupa Şampiyonası ve 2006 Dünya Kupası finallerine gidemeyen Türk futbolu, 2008 Avrupa Şampiyonası’na da katılamazsa iyice dibe vurmuş olacak. Bu durumda futbolcularımızın değeri de düşecek.

Daha güçlü rakipler

4 Norveç maçını kaybetmemiz halinde UEFA ve FIFA klasmanındaki düşüşümüz sürecek. Bu da bir sonraki uluslararası organizasyonda daha güçlü rakiplerle karşılaşmak anlamına gelecek.

Ulusoy’un kader maçı

5Futbol Federasyonu’nun kaderi Norveç maçına bağlı. Hedefe ulaşamazsak başkan Haluk Ulusoy üzerindeki eleştiriler yoğunlaşacak. Bu da istifalara yol açabilir.

Ya tavan ya taban

6G.Saray’la UEFA Kupası’nı kazandıktan sonra çalıştırdığı takımlarda başarılı olamayan teknik direktör Fatih Terim’in prestiji de bu maça endeksli. Kazanırsak tavan, kaybedersek taban yapacak.

Bedava tanıtım şansı

72008 Avrupa Şampiyonası’na gitmemiz halinde hiç para vermeden milyarlarca dolar değerinde tanıtım yapma olanağına kavuşacağız. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı seçim Aydın, "Bu yıl Türkiye’ye gelmesini beklediğimiz turist sayısı 22 milyon. Eğer 2008 Avrupa Şampiyonası’na gidersek bu rakam gelecek yıllarda 25 milyona çıkar" dedi. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin de 2002 Dünya Kupası’ndan sonra Türkiye’ye gelen turist sayısının artığını belirtip, "Parayla yapamayacağımız tanıtımları Futbol ile yapabiliriz" dedi.

Satışlar patlayacak

8Tekstilcilerin gözü de bu maçta. Kazanırsak, Türk Bayrağı ve Milli Takım forması satışları patlayacak.

SON 8 MAÇTA 1 KEZ GÜLDÜ

Fatih Terim yönetimindeki A Milli Takım, son 8 maçında sadece 1 kez galip gelirken, 3 yenilgi, 4 beraberlik aldı. Bugünkü Norveç sınavı Terim’in kaderini de belirleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious