Herşey Sefer iptal edilmesin diye

Herşey Sefer iptal edilmesin diye.17034
  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Balıkesirliler, 6 yıl aradan sonra kavuştukları uçak seferlerinin iptal edilmemesi için her yolu deniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz ay Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı ilk seferin ardından yolcu sayısı birkaç haftada 30'dan 94'e yükseldi.

Artışın altında ise ilginç bir seferberlik yatıyor. Özel havayolu şirketi İZair, haftada bir kez gerçekleştirdiği uçuşlara devam kararını yolcu sayısına göre vereceği için Ticaret Borsası harekete geçti. Önceki gün ilköğretim okullarından 40 öğrenciyi Ankara'ya götüren borsa, yeni gezi planları yapıyor. Söz konusu girişimin ardından Balıkesir Ticaret Odası da benzer bir karar aldı. Oda, BTO Lisesi'nden başarılı 20 öğrenciyi önümüzdeki hafta öğretmenleriyle birlikte Ankara'ya uçuracak. Odanın yönetim kurulu üyesi Mustafa Toksal, uçak seferleri rağbet görünceye kadar uygulamayı devam ettireceklerini, ilerleyen haftalarda diğer liselerden öğrenci alacaklarını açıkladı. Borsa Başkanı Faruk Kula da, uçuşların Balıkesir için büyük önem taşıdığının altını çizdi: "Önce bilet fiyatlarında destekleme yaptık. Seferler başladı; ama vatandaşlar yeterince bilmiyor. Biz de uçuşların iptal edilmemesi için öğrencilere Ankara gezisi düzenleme kararı aldık. Öğrencileri de sevindirip önemli yerleri görmelerini sağladık."

Balıkesir-Ankara hattında 27 Şubat'ta başlayan uçak seferleri beşinci haftasını doldurdu. Bakan Binali Yıldırım, milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı ilk seferde 75 yolcu uçmuştu. 6 Mart'ta sayı 30 yolcuya düşerken daha sonra sırasıyla 35, 62 ve bu hafta 94'e yükseldi. Ankara seferlerinin salı günleri olması, başta milletvekilleri olmak üzere siyasilere yaradı. Meclis'teki grup toplantılarına günübirlik gidip gelme imkânına kavuştular. 20 Mart'taki uçakta seyahat eden 62 kişi arasında 20 AK Partili vardı. Balıkesir Ticaret Borsası da kenar mahallelerdeki Sakarya ve Cumhuriyet ilköğretim okullarından 40 öğrenciyi önceki gün uçakla Ankara'ya götürdü. Öğrenciler, Meclis ve Anıtkabir başta olmak üzere başkenti görme imkânı buldu.

Balıkesir Vali Yardımcısı ve Havaalanı Mülki İdare Amiri Ali Osman İşsen, İZair ile 10 haftalık paket anlaşma yapıldığını belirterek, bu süre sonunda şirketin yolcu sayılarını dikkate alarak seferlere devam edip etmemeye karar vereceğini söyledi. Ankara yolcularının her hafta arttığına işaret eden İşsen, Balıkesirliler sahip çıkarsa seferlerin devam edeceğini vurguladı. Uçak yolculuğunun zamanla beklenen seviyeye geleceğini belirten Vali Yardımcısı, "İnsanlarımız alışma sürecinden geçiyor. Balıkesir'de potansiyel var. Yaz aylarının da yaklaşmasıyla uçak seferleri gereken ilgiyi görecektir." dedi. Havaalanının hizmete açılması için 1 milyon YTL civarında para harcandığına dikkat çeken İşsen, son olarak uçakların iniş kalkışlarını takip eden cihazın 350 bin dolara yenilendiğini anlattı. Pazartesi günleri İzmir'den Balıkesir'e gelen uçakta bir veya iki kişi olduğunu hatırlatan İşsen, çarşamba günü İzmir aktarmalı gidişlerde de 10 civarında yolcu olduğu bilgisini verdi.

Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur da İZair ile anlaşma yaptıklarında şehre 110 kişilik kontenjan ayrıldığını ifade etti. Yolcu sayılarının istedikleri seviyede olduğunu ve bir sıkıntı görünmediğini dile getiren Başkan, havayolu şirketiyle yapılan görüşmelerde Ankara seferlerinin baz alındığını, İzmir'den diğer uçağın geliş gidişindeki yolcu azlığının sıkıntı olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious