'Hesaplaşmaya hazırız'

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Bahçeli , Türk milliyetçiliğini aşağılanyanlara sert çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenleyerek, ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son dönemde milliyetçi hareketin ve Türk milliyetçiliğinin hedef seçilmesinin nedenlerinin ortada olduğunu belirten Bahçeli, "Türkiye üzerinde karanlık oyunlar oynamak hevesinde olanların önündeki en büyük engel, gerçek manada Türk milliyetçiliği ruhu ve şuurudur" dedi.

Bahçeli, maksatlı ve planlı olarak başlatılan bu topyekün kara çalma kampanyasında, Türk milliyetçiliğine gönül vermenin suç karnesi olarak kabul edildiğini savunarak, "Kısacası, Türk milliyetçiliğini topyekün aşağılamak ve suçlamak günün modası haline gelmiştir" diye konuştu. Türk milliyetçiliğine karşı kin ve nefret kusma yarışına giren bu çok sesli koroyu Türk milletinin çok iyi tanıması, amaçlarını ve niyetlerini çok iyi anlaması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

SÖMÜRGE AYDINI LÜMPEN ENTELLLEKTÜELLER...

"Bu koronun içinde, Türkiye'nin milli değerleriyle kavgalı ve Türk milliyetçiliğine karşı kan davası güden siyasi ideolojilerin müritleri, iktidarın sofrasında nimet ve ikbal arayan ucuz çıkarcılar, teslimiyetçi sömürge aydını ruhlu lümpen entellektüeller, etnik bölücülüğü destekleyen ihanet ortakları ve siyasi pusulaları sürekli değişen, ancak değişmeyen ortak paydaları Türk milliyetçiliği düşmanlığı olan AB misyoneri sahte demokratlar, saf tutmuştur".

Türk milliyetçiliğinin, siyasi tarihin en fazla saldırı, suçlama ve iftiraya maruz kalmış fikir ve düşünce hareketi olduğunu dile getiren Bahçeli, Türk milliyetçilerinin, bu linç kültürünün iflah olmaz temsilcileriyle demokratik ve medeni her zeminde fikri hesaplaşmaya hazır ve kararlı olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı herkesin, Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk Milletinin eşit ve onurlu bireyleri olduğuna işaret eden Bahçeli, bireyleri birbirleriyle kaynaştıran temel bağın, aynı milletin eşit fertleri olma ve aynı vatanı paylaşma bilinci olduğunu vurguladı. "Devletin temelinde bu milli bağ ve şuur yatmaktadır" diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

TÜRK MİLLETİNİN TANIMI BELLİDİR

"Türk milli kimliğinde bu şekilde birleşilmesi, Türk vatandaşlarının etnik kökenlerini, dil ve dinlerini inkar anlamına gelmemektedir. Bu esas, büyük Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına Türk milleti denir' sözlerinde ifadesini bulmuştur. 'Ne mutlu Türküm diyene' vecizesi de bu anlayışın bir ifadesidir. Burada Türklük ırka dayalı bir anlam taşımamaktadır. Bu bakımdan Türklüğün etnik biçimde algılanarak dışlanması ve vatandaşlık bağı ile tanımlanan bir alt-kimlik konumuna itilmesi düşünülemeyecektir. Bu tarihi, siyasi ve hukuki gerçekler karşısında Türkiye'de milli kimlik arayışına girilmesi, alt ve üst kimlikler tartışması yapılması abesle iştigaldir. Bu topraklarda bin yıldır hüküm süren 'kardeşlik hukukunu' yaratmış olan Türk milletine bugün milli kimlik aramak, Türk tarihine ağır bir hakarettir. Bir Türkiye Cumhuriyeti varsa, bir Türk milleti de vardır. Türkiye, sadece bir coğrafi bölgenin ve bir toprak parçasının adı değildir. Bu nedenle 'Türkiyelilik' gibi tarihi ve ilmi gerçeklere aykırı sanal kavramların üst kimlik olarak kabulüne yönelik çabalar art niyet ifadesidir."

Bahçeli, milliyetçi hareketin, Türk milliyetçiliğinin özü ve ana damarı olduğunu ifade ederek, "Milliyetçi Hareket'in 'popüler milliyetçilik', 'lümpen milliyetçilik', 'ulusalcılık' gibi kavramlarla, 'ulusalcı cephe', 'Kuva-i Milliye' ve benzer isimler altında faaliyet gösteren akımlar ve oluşumlarla, fikri ve siyasi hiçbir benzerliği, yakınlığı ve birlikteliği yoktur ve bunun olması da mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Devlet Bahçeli, Türkiye'nin milli değerlerini aşağılamayı suç haline getiren Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinin kaldırılması veya değiştirilmesinin Türkiye'nin demokratikleşmesinin temel ölçüsü haline getirildiğini savundu. Bunun merkezine de asılsız Ermeni soykırımı konusunun oturtulduğunu ifade eden Bahçeli, 301. maddenin değiştirilmesini savunanların çıkış noktasının, Türkiye'nin geçmişiyle ve tarihiyle yüzleşmesi olduğunu kaydetti. Bahçeli, sözlerinin sonunda, milliyetçi hareket iktidarının, kuracağı 60. Cumhuriyet hükümetine sayılı günler kaldığını savunarak, "Baraj kapakları açılmıştır. Bu milli heyecan selinin, bu milli şahlanışın önünde artık hiçbir güç duramayacaktır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious