HES'teki ihmal faili meçhul kaldı

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Atatürk Barajı'nın suyunu Harran Ovası'na taşıyan kanallar üzerinde kurulan Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali'nde (HES) yaklaşık bir hafta önce yaşanan su baskınının faili halen bulunamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında 161 milyon YTL harcanarak inşa edilen ve trilyonluk cihazların 10 bin metreküp suyun altında kaldığı tesiste sular vidanjörlerle çekildi. Ancak, milli ekonominin ne kadar zarara uğradığı henüz tespit edilemedi. Santralin 2 katının da su baskınından etkilendiği tesiste enerji üretimi halen yapılamıyor. Yılda 124 milyar kilovat saat enerji üretilerek ülke ekonomisine yılda 6.2 milyon dolar katkı sağlayan tesisi, suyun nasıl bastığı, ihmalin nedeni sır oldu.

Olayın savcılığa intikal ettiğini hatırlatan Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürü Mustafa Altundal, komisyonun yapacağı çalışmalar sonunda olayın neden, nasıl olduğunun ortaya çıkacağını, zararın da ne kadar olduğu tesbit edileceğini vurguladı. Şu an HES'te ne kadar zararın oluştuğunu, olayın neden kaynaklandığını bilmediklerini dile getiren Altundal, gazeticilerin ısrarlı sorularına rağmen olayın faili ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

2001 yılında başlanan ve 4 yılda tamamlanan Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali 18 Aralık 2005'te düzenlenen törenle hizmete girmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans sistemiyle açılan HES'te yılda 124 milyar kilovatsaat enerji üretilerek ülke ekonomisine yılda 6.2 milyon dolar katkı sağlanması planlanıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious