Heyecanın yeni adresi: Rafting

  • Giriş : 04.06.2007 / 10:38:00

Raftingin gelişmesinde Muğla ve Antalya'da yapılan turizm aktivitelerinin çok büyük katkısı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kano Rafting Federasyonu Raftingden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Tatoğlu, Türkiye'de raftingin gelişmesinde Muğla ve Antalya'da yapılan turizm aktivitelerinin çok büyük katkısı olduğunu söyledi.

Şafak Tatoğlu, Türkiye'de raftingin 2002 yılında federasyon bünyesine alındığını, bu tarihten itibaren bazı illerde rafting yarışmaları yapılmaya başlandığını belirtti.

Raftingin daha önceleri sadece Muğla ve Antalya'da turistik amaçlı olarak yapıldığını ifade eden Tatoğlu, “Türkiye'de raftingin gelişmesinde bu turizm aktivitelerinin çok büyük katkısı olmuştur. Bugün Akdeniz Bölgesi'nde turizm sektöründe yılda ortalama 500-600 bin civarında bir kitle rafting yapıyor. Bu da o bölgeye çok önemli bir katkı sağlıyor” dedi.

Raftingin Türkiye'de en fazla Artvin, Erzincan, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Erzurum, Düzce ve Denizli gibi illerde kulüpler vasıtasıyla aktif olarak yapıldığını kaydeden Tatoğlu, şunları söyledi:
"Bu illerin dışında ise Antalya, Muğla, Mersin, Kayseri ve Malatya'da da çok aktif olmasa da rafting kulüpleri vardır. Türkiye genelinde faal olarak 50 rafting kulübü bulunuyor. Raftingde en aktif il ise Rize'dir. Rize küçük bir il olmasına rağmen 22 kulübün rafting branşı bulunmaktadır. Bunlardan 12'si de aktif olarak rafting etkinliklerine katılmaktadır. Türkiye genelinde bine yakın lisanslı sporcudan 150'ye yakını da Rize'dedir."

Tatoğlu, Türkiye'nin su sporları ile tanışmasının oldukça yeni olduğunu, bu nedenle ülke dışında yapılan yarışmalarda şu ana kadar çok iyi dereceler alınamadığını belirterek, şöyle konuştu:
"Diğer ülkelerin rafting ve diğer su sporlarında 60-70 yıllık geçmişleri var. Türkiye'de ise ancak birkaç yıldan beri düzenli etkinlikler yapılıyor. Bu ortamda diğer ülkelerle başa baş yarışmamız düşünülemez, ancak buna rağmen geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'den katılan ekibimiz dördüncü oldu. Bu yıl Avusturya'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda ise Türkiye'yi temsilen Rize'den katılan iki ekibimiz 50 takım arasından ilk 15'e girdi. Bunlar ilerisi için bize umut veren gelişmeler. Sonuçta takımlarımız bu tür yarışmalara katıldıkça tecrübe kazanıyor. Bu nedenle gelecek aylarda Güney Kore'de yapılacak Dünya Şampiyonası'na da katılmaya çalışacağız."

Raftinge ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Tatoğlu, “Artık insanlar daha farklı, heyecan verici etkinlikler arıyorlar. Rafting de en heyecan verici sporlardan birisi. Bu nedenle her geçen gün hem aktif sporcu hem de turistik olarak raftinge katılım artmaktadır. Hatta rafting yapılmasa bile rafting yapanların fotoğrafını çekme, onları izleme gibi farklı etkinlikler de gelişmektedir” diye konuştu.

FIRTINA DERESİ'NDE RAFTİNG

Tatoğlu, Rize'de Fırtına Deresi'nde rafting etkinlikleri yapıldığını, ancak bunun henüz istenilen seviyede olmadığını belirterek, şunları söyledi:
"Rize'de raftingin gelişmesi için gayret gösteriliyor. Federasyon olarak biz de buna destek veriyoruz, ancak Rize'de raftingin gelişebilmesi turizmin gelişmesine bağlıdır. Çünkü Rize'de ortalama konaklama süresi 1.2 gündür. Bu süre içinde turistler yayla gezileri, doğa yürüyüşü gibi birçok etkinliğe katılmaktadır. Bu nedenle raftinge ayrılabilecek süre çok sınırlı. Bu nedenle raftingin gelişebilmesi için bu etkinliğin turistlerin gezi programları içinde olması lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious