Heyecanlı bekleyiş: Karar pazartesi...

Heyecanlı bekleyiş: Karar pazartesi....13350
  • Giriş : 14.06.2009 / 08:50:00

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ÖTV ve KDV’yi görüşecek. Nihai karar ise pazartesi açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otomotiv sektöründe 16 Mart'ta yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi (ÖT) indiriminde son 2 güne girilirken heyecanlı bekleyiş sürüyor. 15 Haziran akşamında sona erecek ÖTV indiriminde üreticiden tüketiciye herkes sürenin uzamasını beklerken Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) da bugün toplanarak karar verecek. Kabine revizyonunun ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Başkanlığı'nda her pazartesi düzenli olarak toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), KDV ve ÖTV indirimlerini görüşmek üzere pazar mesaisi yapacak. Bugün saat 20.00'de yapılacak toplantıya, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile ilgili kurumların üst düzey yöneticileri katılacak.

BAKANLAR KURULU KARARI VERECEK

Toplantıda KDV ve ÖTV uygulamaları değerlendirilecek. Pazartesi günü de Bakanlar Kurulu ile birlikte nihai karar açıklanacak. Sanayi Bakanı Ergün önceki gün yaptığı açıklamada otomotivde indirimin, ÖTV'nin yüzde 18'den yüzde 25'e çıkararak daha az destekle devam edebileceğini söylemişti.

ÖTV yüzde 25 olursa fiyatlar ne olur? (TL)

Marka-model Yüzde 18 Yüzde 25

ÖTV'li fiyatı ÖTV'li fiyatı

Renault-Symbol 21.050 22.100

Renault-Megane S. 29.750 31.200

Fiat-Linea 25.730 27.000

Hyundai-Accent 19.200 20.160

VW-Golf 26.800 38.600

VW-Jetta 40.700 42.700

Audi-A3 46.136 48.450

Mercedes S 77.490 81.364

Herkes uzamasını istiyor

Ekonomik önlem paketleri kapsamında açıklanan otomotivde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminde sona yaklaşılırken, otomotiv sektöründeki satıcılarda, müşterilerde indiriminin devam etmesini istiyor. Otomotiv sektörü çalışanları, ÖTV indiriminin global ekonomik krizle başlayan durgunluğu hareketliliğe çevirdiğini düşünüyorlar. Kale Otomotiv Satış Müdürü Özlem Dülger, otomotivdeki ÖTV indirimi süresinin uzatılacağına inandığını söyledi. Dülger, otomotiv sektörünü rahatlatan ÖTV indiriminin 'yastık altı' diye tabir edilen tasarruf edilmiş paraları ekonomiye kazandırdığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

SEKTÖR RAHATLADI

'Uzayacağı yönünde bir umudumuz var. Uzatılsın, Türk toplumu olarak indirimi kampanyayı çok seviyoruz. ÖTV indiriminden sonra satılan araçların bir çoğunun parası yastık altından çıktı. Ekonomiye bir para kazandırıldı. İndirimin başladığı günlerdeki gibi bir hareketliliğimiz kalmasa da yine de insanlar indirimin olduğunu bilerek, gelmeye devam ediyorlar. ÖTV indirimi çıktıktan sonra hem otomotiv hem de yan sanayi rahatladı.' Edirne Tanınmışlar Otomotiv Satış Müdürü Cüneyt Levent de mart ayının ortalarında açıklanan ÖTV indiriminin sektörü bir nebzede olsa canlandırdığını belirtti. ÖTV indirimiyle stokların tükendiğini ifade eden Levent 'Devreye giren ÖTV indirimi sayesinde satışlarda iyi bir trend yakalandı. ÖTV indiriminde süre ne kadar uzatılabiliyorsa bence uzatılmalı, bu hem müşterideki hem de bizdeki hareketin devamını sağlayacaktır' dedi.

ALICI DA 'DEVAM' DİYOR

Otomobil alıcısı Kadir Yaldız da ÖTV indiriminin süresi dolmadan indirimden yararlanmak için otomobil almaya karar verdiğini belirterek 'Bence bu süre uzatılmalı, ekonomide hareket sağlayan bu tarz indirimler yapılmalı' dedi. Müşteri Mustafa Yeter otomobilde ÖTV indiriminin uzatılması halinde satışların katlanacağını söyledi.

İndirim sonrası satışlar patladı (adet)

Aylar 2009 2008

Ocak 13.173 18.588

Şubat 14.492 21.196

Mart 40.622 34.147

Nisan 36.202 30.313

Mayıs 44.188 31.477

TOPLAM 148.677 135.721

Temmuzdan önce otomobil bulmak zor

Renault: Clio ve Megane model otomobiller kalmadı. Bu ay sonu gelme ihtimali var.

Ford: Binek modelleri kalmadı. Yeni otomobiller haziran sonunda bayilerinde olacak.

Tofaş-Fiat: Her modelden seçenek bulmak zor. Sınırlı sayıda araç kaldı ama bayilerde yoğunluk yaşanıyor.

Audi: A3 Audi, bayide kalmadı. 2010 model ağustosta gelecek.

BMW: ÖTV indirimi çıktığında 3 günde araçlarını bitirdi. Ancak fabrikadan ek üretim aldığı için bayilerinde otomobil var.

Chery: Binek modelleri kalmadı. 1 ay sonra zamlı fiyatla yeni otomobiller piyasaya sunulacak.

Citroen: Bazı modellerinde çok sınırlı sayıda aracı kaldı. Yeni otomobillerin gelmesi temmuzu bulacak.

Chevrolet: Bayilerinde otomobil bulunan ender markalardan.

Nissan: Qashqai modeli yok. Diğer bineklerinden Micra ve Note modellerinden seçenekleri az sınırlı sayıda otomobili var.

Dacia: Logan, Logan MCV ve Sandero modelleri yok. Temmuzda gelme ihtimali bulunuyor.

Honda: Tüm modellerinde sınırlı aracı var.

Opel: Seçenekleri az, sınırlı sayıda otomobili kaldı.

Lada: Binek modelleri yok. 4x4 modelleri bulunuyor.

Hyundai: Hindistan limanından çıkan son partiler gemide satıldı. Sınırlı sayıda aracı bulunuyor.

Mazda: Mazda 3 modeli yok. Mazda 2, 6, 9 modelleri bulunuyor.

Seat: Araç yok. 2010 modelleri ağustos ayında piyasaya sunulacak.

Skoda: Araç gamındaki bütün modelleri bulunuyor.

Tata: Binek otomobilleri kalmadı. 1-2 ay içerisinde gelmesi bekleniyor.

Volkswagen: Polo ve Golf kalmadı. Yeni kasa 2010 model Polo ve 2010 model Golf de ağustos ayında piyasaya sunulacak. VW'nin SUV aracı Tiguan'dan da ÖTV'den dolayı az sayıda kaldı.

Toyota: Binek modelleri kalmadı.

Mercedes: Araç kalmadı. Yeni araçlar için temmuz başına randevu veriliyor.

İkinci elde de araç yok

ÖTV indirimi sadece otomobil üreticilerini değil tüm sektörü hareketlendirdi. ÖTV indirimi sonrası otomobil bayilerinde stoklar erirken sıfır otomobil bulamayan tüketici ikinci el oto pazarlarına koştu. Yoğun ilgi ikinci el otomobillerde de araç bulmayı güçleştirdi. Zenginli Otomotiv Genel Müdürü Birol Özdemir, ÖTV indirimi nedeniyle ikinci el otomotiv piyasasında araç bulunamadığını bildirildi. Özdemir, otomotiv sektöründe ÖTV indiriminden dolayı ikinci el piyasasında da bir hareketlenme yaşandığını ve ikinci el araçlarının değerlendiğini belirtti. İkinci el otomotivlerde ilk başlarda fiyatların biraz daha fazla gerilediğini, daha sonra biraz yükselerek normal seviyelere geldiğini dile getiren Özdemir, şunları söyledi:

İKİNCİ ELDE FİYATLAR GERİLEMEZ

'Bu fiyatların bu seviyelerde kalacağını düşünüyorum. İkinci el piyasasında fiyatlar daha da gerilemeyecektir. ÖTV indirimi nedeniyle ikinci el otomotiv piyasasında araç bulunamıyor. Mart ortası ÖTV indirimi gündeme geldiğinden itibaren yeni araç pazarında inanılmaz bir hareketlilik oldu. Bunun ikinci ele de yansıması oldu. Yeni araç trafiğinin hızlanması ile birlikte bu, ikinci el piyasasına da yansıdı. Yeni araç fiyatlarının düşmesi ile birlikte ikinci el araçlar da düştü. Sektöre ilişkin kalıcı önlem alınması gerekiyor.'

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*