Heyelan 2 can aldı

Heyelan 2 can aldı.16771
  • Giriş : 20.09.2008 / 08:47:00

Rize’de 9 katlı apartmanın zemin katında oturan Özcan Çelik ile 1.5 yaşındaki oğlu sabaha karşı evlerine dolan toprak kütlesinin kurbanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rize'nin Pazar ilçesinde aşırı yağmurun neden olduğu heyelanda yamaçtan kopan toprak kütlesi, bir apartmanın zemin katındaki evin duvarını yıkıp içeri doldu. Sahura kalkan Özcan Çelik (25), yatak odasında uyumakta olan 1.5 yaşındaki oğlu Efe'yi kurtarmaya çalışırken gelen ikinci toprak dalgasından kurtulamadı.
Facia dün sabaha karşı saat 04.30 sıralarında Pazar ilçesinde Karadeniz Sahil Yolu'nun kenarında meydana geldi. Aşırı yağış nedeniyle yamaçtan kopan büyük bir toprak kütlesi, yol kenarındaki 9 katlı Alpay apartmanının zemin katının duvarını yıkıp Çelik ailesinin oturduğu eve doldu.

İkinci dalgada öldü
Pazarcılık yapan Özcan Çelik, salonda otururken kopan gürültüyle yerinden fırladı ve hızla toprakla dolan yatak odalarına dalıp oğlunu kurtarmak istedi. Ancak tam bu anda gelen ikinci toprak kütlesinin altında kaldı. Bu sırada mutfakta sahur yemeği hazırlayan Yeliz Çelik neye uğradığını şaşırdı. Yardıma koşan komşuların çabaları baba - oğulu kurtarmaya yetmedi. Toprak altından çıkarılan cesetler morga kaldırıldı. Eşini ve oğlunu yitirmenin acısıyla yıkılan Yeliz Çelik hastane önüne çöküp gözyaşı döktü, ağıt yaktı.

Apartman boşaltıldı
Rize Valisi Kasım Esen, dün sabah baba oğulun hayatını kaybettiği yerde incelemelerde bulundu. Söz konusu bölgede 12 yıl önce de karkas bir binanın zemindeki oynama nedeniyle çöktüğünü hatırlatan Esen, olayın meydana geldiği 9 katlı Alpay Apartmanı ile yanındaki 6 katlı apartmanın tedbir amaçlı olarak boşaltıldığını söyledi. Esen, “Apartmanın genel durumuyla ilgili çalışma başlattık“ dedi. Daha önce yapılan bir araştırmada Rize'nin yüzde 75'inin heyelan riski altında olduğunun belirlendiğini vurgulayan Esen, “Ne yazık ki vatandaşımız gelişigüzel yerlere ev yapıyor. Zemin etütleri mutlaka yapılmalı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*