Heyet bakın ne söyledi?

Heyet bakın ne söyledi?.7485
  • Giriş : 28.05.2007 / 21:03:00

ABD Kongresi Türkiye Çalışma Grubu Heyeti, Erdoğan ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Kongresi Türkiye Çalışma Grubu Heyeti Başkanı Senatör Edward Whitfield, Türkiye'nin terörle mücadele çalışmalarına ABD'nin somut katkılar sağlaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı TBMM'deki makamında ziyaret eden ABD Kongresi Türkiye Çalışma Grubu Heyeti Başkanı Senatör Edward Whitfield, görüşmenin ardından bir açıklama yaptı. Edward Whitfield, ABD Başkanı Bush'a bir mektup yazdığını, mektupta, "Türkiye'ye müdahale etmeyin diyorsunuz ama Türk halkı sürekli can kaybına maruz kalıyor." dediğini hatırlatarak, Türkiye'nin terörle mücadele çalışmalarına ABD'nin somut katkılar sağlaması gerektiğini belirtti. Whitfield, bu söyleminin Türkiye'nin askeri bir eyleme geçmesi anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan ABD Kongresi Türkiye Çalışma Grubu üyelerini TBMM'deki makamında kabul etti. Kabulde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de hazır bulundu. Bir saati aşan görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan ABD'li Senatör, Benjamin Nelson, Türk-ABD ilişkilerinin geçmişten buyana her zaman ortaklık temeline dayandığını ve bu ilişkilerin köklerinin çok sağlam olduğuna vurgu yaparak, iki ülke arasında pek çok konuda işbirliği yapıldığını kaydetti. Nelson, Türk-ABD ilişkilerinde zaman zaman sıkıntıların çıkabileceğine işaret ederek, "Zaman zaman görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir. Ancak iki ülke arasında ilişkilerin gücü bu zorlukların üstesinden gelecek kadar güçlüdür" dedi.

Türkiye'ye Kuzey Irak'tan ihraç edilen terör eylemlerinin Türk halkını oldukça rahatsız ettiğinin altını çizen Senatör Whitfield, bu konuda Türk halkında meydana gelen hayal kırıklığının da masaya yatırıldığını belirtti. Whitfield, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesi durumunda bunun Türk-ABD ilişkilerine zarar vereceğini belirterek, bu konuların bugün masaya yatırıldığını ifade etti.

Whitfield, Türkiye'nin AB sürecinde Almanya-Fransa ilişkilerinin de görüşüldüğünü hatırlatarak Kıbrıs konusunda da değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Gazetecilerin Whitfield'in ABD Başkanı Bush'a PKK konusunda somut adımlar atılması gerekiyor yönündeki açıklamalarının hatırlatmaları üzerine, ABD Yönetimi adına konuşamayacağını belirterek, Türk halkının sürekli can kaybına maruz kaldığını hatırlattıklarını belirtti. Whitfield, bunun Türkiye'nin askeri bir eyleme geçmesi anlamına gelmediğini de belirtti.

Kamuoyunda ve medyada çokça tartışılan ABD uçaklarının Türk hava sahasının ihlal ettikleri yönündeki haberlere ise Nelson, bu konuyu da ele aldıklarını ve hava ihlali konusunu çözümleyeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious