Heykellere saldırılar devam ediyor

Heykellere saldırılar devam ediyor.20111
  • Giriş : 19.02.2008 / 13:45:00

Karikatürist Oğuz Aral'ın heykeline yönelik saldırının ardından şimdi de Mersin'de Roma-Germen İmparatoru Frederik Barbarossa'nın anıtı tahrip edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cihangir Parkı'ndaki heykelin tasarımcısı Penguen Dergisi çizeri Bahadır Baruter, heykele geçen cumartesi günü saldırı düzenlendiğini belirterek, görgü tanıklarının, heykelin 2 genç tarafından parçalandığını söylediklerini dile getirdi.

Heykelin daha önce de bir meczup tarafından yakıldığını savunan Baruter, bu kez heykelin parçalanmasının kasıtlı olduğunu söyledi.

Baruter, heykelin yıkılıp parçalanmasının çok zor olduğunu kaydederek, Cihangir Parkı'nın güvenlik koşullarının kötü olmasından yakındı.

Bahadır Baruter, Oğuz Aral heykelini tekrar yapmayı düşündüklerini ancak daha güvenli bir yer bulunması gerektiğini söyledi.

Polisin konuyla ilgili soruşturmasının sürdüğünü ifade eden Baruter, yetkililerle görüştüklerini ancak henüz gelişme olmadığını dile getirdi.

Tasarımını Bahadır Baruter'in yaptığı ve Şekil Heykel Atölyesi'nde bir aylık çalışma sonucunda bitirilen heykel, Oğuz Aral'ın ölümünün birinci yıl dönümü olan 26 Temmuz 2005 tarihinde Cihangir Parkı'na dikilmişti.

Bir saldırı da Frederik Barbarossa Anıtı'na

Mersin'in Silifke ilçesinde, 1190 yılında Göksu Irmağı'nda boğulan Roma-Germen İmparatoru Frederik Barbarossa anısına Almanya Büyükelçiliğince yapılan anıtın tahrip edildiği bildirildi.

Silifke Kaymakamı Ahmet Beyoğlu ve Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, özellikle yöreye gelen Alman turistlerin ziyaret ettiği Silifke-Mut kara yolunun yaklaşık 15. kilometresindeki anıtta incelemelerde bulundu.

Anıta afiş yapıştırıldığını ve mermerinin bir bölümünün tahrip edildiği gözlediklerini belirten Beyoğlu, daha önce de benzer olaylarla karşılaştıklarını ve tadilatının yapıldığını kaydetti.

Başkan Öngel de insanları Türkiye toprakları üzerindeki her değere sahip çıkmaya ve duyarlı olmaya çağırarak, tahribatı yapanları kınadıklarını söyledi.

Ayrıca ziyaretçileri yol üzerindeki tarihi ve kültürel mekanlara yönlendiren levhalardan bazılarının da adeta "hedef tahtası"na dönüştürüldüğünü saptadıklarını ifade eden Öngel, yapılanlara anlam veremediklerini bildirdi.

Roma-Germen İmparatoru Frederik Barbarossa, III. Haçlı Seferi'nde, Selçuklu Sultanı Kılınç Arslan ile serbest geçiş anlaşması yapmış, ordusuyla Filistin'e giderken 10 Haziran 1190'da Göksu Irmağı'nda boğulmuştu. Almanya Büyükelçiliği, Barbarossa anısına 1971 yılında anıt yaptırmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious