Hiç görmediği Niğde'ye 4 okul yaptırdı

Hiç görmediği Niğde'ye 4 okul yaptırdı.12905
  • Giriş : 04.03.2008 / 11:25:00

İstanbul'da eczacılık yapan İzmirli hayırsever Necla Filibeli, hiç görmediği Niğde'ye, kalfası aracılığıyla son 4 yılda yaptırdığı 4 okula bir yenisini daha eklemek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filibeli, yaptığı açıklamada, İstanbul'daki eczanesinde kalfa olarak çalışan Niğdeli Kemal Avcu aracılığıyla annesi Rabia Filibeli, babası Ahmet Hazım Filibeli, dedesi ve kendi adına, Niğde'de Kızılören, Kırkpınar ve Fesleğen köyleri ile Bozköy beldesinde 4 yılda 4 okul yaptırdığını söyledi.

Niğde'yi hiç görmediğini, ancak 20 yıldır yanında kalfa olarak çalışan Kemal Avcu aracılığıyla okul yaptırma fırsatı bulduğunu anlatan Filibeli, şöyle konuştu:

''Bu yıl Niğde'de bir okul daha yaptıracağım. Daha önce yaptırdığım okullardaki öğrencilerden 300'e yakın mektup aldım. Her mektup, beni çok duygulandırdı. Hepsini tek tek okuyup, karşılığında cevap yazdım. Onlara, Atatürk'ün ilke ve devrimlerinden ayrılmamalarını, Türkiye'nin geleceği için çok çalışmalarını öğütledim. Yaptırdığım okullara karşılık aldığım en güzel armağan, minik öğrencilerden gelen mektuplar oldu.''

Ulukışla ilçesinde yaptıracağı okulun yeri görmek amacıyla nisan ayında Niğde'ye geleceğini belirten Filibeli, ''Yardımseverlik geleneğimiz babamızdan kaldı. Babamın fabrikası vardı. Varlıklarının çoğunu yardım olarak verdi'' diye konuştu.

İstanbul Taksim Meydanı'ndaki yılbaşı kutlamalarında sırasında tacize uğrayan yabancı turistler, Filibeli'nin eczanesine sığınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious