'Hiç kimse bize birşey sormadı'

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SP lideri Kutan, Ege Bölgesi'ndeki Erzurumlular derneklerinin oluşturduğu Erzumlular Federasyonu'nu ve Ege Bölgesi Konyalılar Vakfı'nı ziyaret etti. Kutan, eşinin aslen Erzurum Tortum'dan olduğunu, kendi büyük dedelerinin de Konya'dan Malatya'ya geldiğini öğrendiğini söyledi. Kutan'ın Erzurumlular Konfederasyonu'nu ziyaretinde Federasyon Genel Başkanı Muzaffer Okumuş, dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Konfederasyon Başkanı Okumuş, TÜİK'i araştırmasına göre, İzmir'de Manisalılardan sonra en çok Erzurum doğumluların olduğunu belirterek, "Bunu en az dört kişilik aile düşünürseniz 400 bini aşıyoruz. Bu dernekleri biraraya getirip konfederasyon kurduk. Binalar yapmaktansa ahlâklı, milli ve manevi değerlere bağlı nesiller yetiştirmek çok önemli. SP'nin de insan yetiştirme adına verdiği gayretleri çok iyi biliyoruz." diye konuştu.

Erzurum'da İsmail İspirli adıyla makaleler yazdığını, eşinin Tortumluzade Tefik Efendiler'den olduğunu hatırlatan Recai Kutan ise, "Özelikle Alevi gençlere misyonerlik faaliyetleri yapılıyor. Ahlâklı nesiller yetiştirmek için milli eğitimin gözden geçirilmesi gerekiyor. İktirdarlarda, muhalefete sormak diye birşey yok. AK Parti'den de dört yıldan bu yana hiç kimse gelip birşey sormadı." dedi.

Daha sonra Muzaffer Okumuş, Kutan'a bir demet çiçek ve konfederasyonla ilgili bir dosya verdi.

Ardından Konyalılar Vakfı'nı ziyaret eden SP Genel Başkanı, büyük dedelerinin Konya'dan Malatya'ya göç ettiğini öğrendiğini belirterek, İzmir'deki Konyalıların sayısını sordu.

Konyalılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehme Ali Seyrek de, TÜİK'in açıklamasına göre, İzmir'de 74 bin Konyalı olduğunu belirterek, "Benim ve eşimin babaları Konyalı ama biz İzmirli sayılıyoruz. Bunun için İzmir'de 700 binin üzerinde Konyalı var diyebiliriz. Biz Ege Bögesi'ne hitap ediyoruz. Yine İzmir Ticaret Odası'ın resmi açıklamasına göre ilin yüzde 51'i Konyalı." diye konuştu.

Burada Milli Görüş'ün orta direğinin Konya olduğunu dile getiren Kutan, "İsmailağa tarikatı" hakkındaki haberlere de değinerek, medyada milli ve manevi değerlere bağlılığın eksikliği olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious