'Hiç olmazsa pasif içiciler korunsun'

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Mayıs Sigarasız Dünya Günü dolayısıyla birçok sağlık kuruluşu, kamu binalarında sigara içilmemesi için imza kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışmayı yürüten Türk Toraks Derneği üyesi Dr. Canan Gündüz Telli, Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin, dünyada ise 5 milyon kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü vurguladı. Dr. Telli, "Sigara ve tütün ürünleri başta kanserler, KOAH, kalp krizleri ve felçler üzere 20'nin üzerinde hastalığa yol açmaktadır. Sigara, bütün kanser ölümlerinin üçte birinden sorumludur. Akciğer kanserinden ölen her 10 kişiden 9'unun sebebi de sigaradır." dedi.

Sigaranın birçok kamu kuruluşunda içildiğini ifade eden Telli, "Hastanelerde, okullarda halen sigara içilmekte. Kanunlarımız bu konuda yetersiz. Kamu kuruluşlarında sigara içilmesini istemiyoruz. Bir kanun olmadan da bu engellenemez. Bu amaçla imza kampanyası düzenledik." şeklinde konuştu.

Kanunların çalışanları zehirli madde ve sağlık tehdidine karşı korumayı emrettiğini dile getiren Dr. Telli, "Pasif sigara dumanı öncelikle lokanta, kafeterya, kahvehane gibi ikram sektöründe çalışanları etkiliyor. Buralarda çalışanlarda öksürük, hırıltı, göz yanması gibi bulgular ortaya çıkıyor. Ortamı havalandırma ya da masa ayırma gibi yöntemler kesinlikle işe yaramıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sadece tam sigara yasağı, çevre tütün dumanından korunmada etkili. Pasif içicilerse sigara dumanından çok etkileniyor. Onları korumak istiyoruz." dedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yılki sloganının "Tamamen Sigarasız Alanlar, Hemen Şimdi!" olduğunu hatırlatan Telli, "Türkiye'deki slogan ise 'Duman Adres Sormaz ki'. Umarım girişimlerimiz başarılı olur." diye konuştu.

Sanılanın aksine nargile dumanının da akciğer, kalp, damar tıkanması ve diğer birçok hastalığa yol açan binlerce kimyasal madde içerdiğinin altını çizen Dr. Canan Gündüz Telli, "Nargile, sigaraya göre içicisine daha çok duman vermektedir. Tipik olarak bir saat boyunca nargile içen kişi. sigara içene göre 100-200 kat daha fazla dumanı akciğerlerine çekmektedir." dedi.

Bu arada imza kampanyasına katılanlara sorulan, "Sigara İçiyor musunuz?" sorusuna ilginç cevaplar geldi. Bunlardan bazıları şöyle:

-Sabahlara kadar içiyorum.

-Oda hariç her yerde içiyorum.

-İçiyorum, hem de pöfür pöfür.

-İçmiyorum, içenlere de acıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious